Radek Karvánek byl v sobotu na pohotovosti, kde mu lékař předepsal léky a gel na zánět šlach v ruce. Odtud šel rovnou do lékárny, aby si léky vyzvedl. Doma si pak léky vzal a namazal si ruku gelem. Po hodině a půl zjistil, že mu ruka otekla.


„Zavolal jsem známému – lékaři, který mi doporučil ruku ledovat. Až dcera mne upozornila na to, že gel je již prošlý,“ líčí muž.
Šokující je, že gely dostal tři a prošlé byly všechny. Jeden měl trvanlivost pouze do září roku 2007 a další dva od prosince 2007.
Léky jsme šli reklamovat do lékárny spolu s Radkem Karvánkem. „Je to trestuhodné, samozřejmě léky vyměníme,“ zhrozila se Věra Obrová, která zastupovala vedoucího lékárny.


Jak lékarnice osvětlila, v lékárně mají vícestupňový systém kontroly léčiv. Průběžne se na počítači vyjíždějí lhůty trvanlivosti, poslední kontrolu pak provádí právě lékárník, který lék vydává pacientovi. Ten má povinnost před vydáním lhůtu zkontrolovat. V tomto případě se tak ale nestalo.
„Důsledky z toho určitě vyvodíme,“ dodala Obrová.. Jaké, to neřekla. „To bude záležet na vedoucím lékarny.“


Jak ještě lékárnice poznamenala, tři měsíce prošlý gel by neměl být závadný. Doba použitelnosti neznamená, že lék, který prochází v prosinci 2007 bude hned od prvního ledna 2008 nepoužitelný. Přesto prý nemůže vyloučit, že otok ruky může být způsoben použitím prošlého gelu.
V lékárně včera poškozenému muži navrhli, aby si pro nový lék došel v úterý, tedy dnes.


Nespokojený zákazník se v podobných případech může obrátit na Českou lékárnickou komoru. Prvně by se zjišťovalo, jestli prodaný výrobek je v registru léčiv. Pokud ano, stížnost se předá Ústavu pro kontrolu léčiv. Revizní komise pak prověří celý případ. Sankce za zjištěný přestupek pak uděluje Čestná rada.


„Je to špatně, stát by se to nemělo,“ říká tiskový mluvčí České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs. „Snažíme se zabývat vším, co dojde, v rámci našeho povolání je to důležité.“ Jaký trest by lékárna mohla dostat v tomto případě, však nebyl schopen říci. „Záleželo by na vážnosti přestupku, to předjímat nemohu,“ řekl.