Potvrdil to Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, která krajské lékárny a nemocnice zastřešuje. Trvá však na formulaci, že jde o formu bonusu.

Pro ostatní chomutovské lékárny to znamená, že jim přibyla konkurence. Poplatky sice vrací i soukromá lékárna u nemocnice, krajská ale čerpá z výhody, že vrácené peníze nepůjdou z jejího zisku, ale z peněz všech krajských daňových poplatníků.

Soukromí lékárníci to nevnímají dobře. „Co vám mám říct, štve mě to. Je to špatné hospodaření, žalovatelné, někde už to zakázali. Bohužel je to politické rozhodnutí a já s tím nic neudělám. Když na to má kraj peníze,“ říká Josef Umlauf z chomutovské lékárny U okřídleného býka.

Za nepříjemnou konkurenci to považuje i Martin Gorgoš, vedoucí lékárny Čtyřlístek. Úbytku pacientů se obává i Ivana Jánošová Ezico. „Pro některé pacienty to hraje velkou roli, konkurence to pro nás být může,“ myslí si lékárnice.

Podle ní ale zas až tak velký úbytek lidí nemá. „doufám, že nám naši zákazníci zůstanou věrní,“ dodává.

Nová lékárna otevře v nově opravených prostorech vedle hlavní vrátnice chomutovské nemocnice. „Jde o první lékárnu po roce 1989, která je ve vlastnictví chomutovské nemocnice,“ upřesnil Vondra

Kraj ohlásil záměr vybudovat vlastní lékárnu už při schválení rušení poplatků. Chomutov totiž patřil mezi jediné město, kde krajská nemocnice neměla vlastní lékárnu a bez ochoty soukromníka nemohla poplatky vracet.