Majitel auta půjde před komisi


Proto se Chomutov dohodl s Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) na jiném postupu - řidiče nebo majitele aut pozve k přestupkové komisi.


„Přijde jim dopis, ve kterém budou vyzváni, aby podali vysvětlení k přestupku,“ říká náměstek primátorky Jan Řehák.


Přestupku se dopouští prostitutka, předvolán ale bude i ten, jehož auto u ní zastavilo. Platí to i pro německé občany, vše se však ještě musí projednat s policií. „Oficiální pozvánka nebude doplněna fotografií, na textu se ještě musíme dohodnout,“ popisuje Řehák.


Fotky aut ano, ale bez značek


Druhým prostředkem, jak odradit zákazníky kurtizán, je zveřejňování záběrů z městských kamer na internetu. „Na webu městské policie budou zobrazovány způsobem, který zaručuje anonymitu lidí a aut. Bude tam pouze vozidlo bez registrační značky,“ upřesňuje Řehák.


Snímky doplněné datem a časem by podle něho měly zejména slušnější klientelu odradit. „Slibuji si od toho pokles poptávky, a tím i nabídky,“ dodává.
Na obou postupech se dohodl s představiteli ÚOOÚ, v této podobě již českým zákonům neodporují.


Kamera, která má sledovat prostitucí nejpostiženější Lipskou ulici a její okolí, zatím není v provozu. Stejně jako několik dalších kamer by měla začít fungovat nejpozději do konce letošního roku.


Chomutovští si dlouhodobě stěžují na chování prostitutek a jejich pasáků. Mají obavy o děti i z rostoucí kriminality.