Do Chomutova se včera sjelo čtyřicet špičkových kynologů ze šesti evropských zemí. Tábor si postavili v areálu Odborného učiliště požární ochrany Na Průhoně. Své zastoupení tu mají týmy Polska, Slovenska, Maďarska, Německa, Estonska a samozřejmě i Česka.
„Soutěž jsme pojali tak, aby se co nejvíce blížila reálné operaci po teroristickém útoku a výbuchu muničního skladu,“ vysvětluje hlavní pořadatel soutěže Zdeněk Hanuška. „Účastníci soutěže ani nebudou přesně vědět, kdy budou nasazeni,“ dodává.


Záchranáři musí nejprve překonat dva kilometry cesty na místo neštěstí, kde v sutinách leží několik živých figurantů. Nikdo neví, kolik jich je. Kynologům navíc stěžují práci nastražené miny. Ty sice při chvilce nepozornosti nevybuchnou, jako ty skutečné, ale mohou znamenat penalizaci.
„Každý tým absolvuje dva denní zásahy a dva noční, které budou na jiném místě,“ popisuje průběh soutěže Gustav Hotový, hlavní rozhodčí a lektor služební kynologie ministerstva vnitra v jedné osobě. „O vítězi bude rozhodovat to, zda se soutěžícím podaří zavalené osoby nalézt v časovém limitu a pak také jak rychle,“ upřesňuje.


Většina ze čtyřiceti soutěžících kynologů má zkušenosti ze záchranných misí, kde umírali lidé. „Naposled jsme zasahovali před třemi nedělemi na Kladně, kde spadla výrobní hala. Bylo tam několik těžce zraněných a jeden mrtvý,“ vzpomíná na poměrně čerstvé zážitky záchranář Jaroslav Filip.
V Chomutově jde už o druhou podobnou soutěž, která probíhá v rámci setkání kynologických týmů, takzvaných USAR odřadů (urban search and rescue team – vyhledávací a záchranné týmy). Podle hlavního pořadatele Zdeňka Hanušky si záchranáři Chomutov oblíbili z prostého důvodu. V okolí je totiž dostatek čerstvých sutin, které jsou k tomuto typu soutěže ideální.

Záchranářem byl od té doby, kdy si přinesl štěně

Mezi špičkovými kynology má své želízko v ohni i pořadatelský Chomutov. David Voborník slouží sice u Městské policie v Praze, ale stále bydlí ve svém mateřském městě. Chomutovský deník mu včera položil několik otázek.


Jak dlouho se věnujete kynologii a co vás k ní přivedlo?
Všechno to začalo před deseti lety, když jsem si domů přinesl štěně. Nevěděli jsme co dál se psem, tak jsem řekl, že zkusíme dělat záchranařinu. Začínal jsem u Svazu záchranných brigád, kde jsem složil atesty ministerstva vnitra a pak jsem se dostal k Městské policii do Prahy.


Zúčastnil už jste se nějakého většího zásahu?
Ano, ale pouze v tuzemsku. Byly to dost nepříjemný zásahy, kde byli i mrtví lidé. O tom bych ale opravdu nechtěl mluvit.


Chápu…Jak se vám vrací do Chomutova?
Do Chomutova se vracím rád. Sloužím čtyři dny v Praze a čtyři dny jsem potom v Chomutově. To jsem pak k dispozici jako záchranář pro celý Ústecký kraj.