Několikadenní soutěže se účastní celkem 40 kynologů se záchranářskými psy, a to zšesti evropských zemí. Soutěží dvoučlenná družstva psovodů se psy předurčenými kvyhledávacím a záchranným pracím. Vše simuluje reálné podmínky zásahu záchranářských kynologů.

Soutěžící musí nejprve pěšky překonat zhruba dvoukilometrovou trasu s praktickými překážkami a spomocí psů pak nalézt předem neznámý počet figurantů - osob zavalených sutinami vterénu. Přitom si budou muset dávat pozor, zda na místě zásahu není ´nástražný výbušný systém,´ jinak budou penalizováni. Každý tým absolvuje dva denní zásahy a dva noční, které budou zorganizovány na jiném místě. O vítězi bude rozhodovat to, zda se soutěžícím podaří zavalené osoby nalézt včasovém limitu a pak také jak rychle,“ popisuje Gustav Hotový, lektor služební kynologie Ministerstva vnitra, který při soutěži plní funkci hlavního rozhodčího.

Akce se účastní kynologové Městské policie hl. m. Prahy a Ostravy, Záchranné brigády kynologů Jihomoravského kraje, Svazu záchranných brigád kynologů Prahy a Karlových Varů, kynologové Horské služby, Armády ČR, SDH Hejnice a dále kynologové – záchranáři zPolska, Slovenska, Maďarska, Německa a Estonska.