Jirkovští radní už rozhodli, že současný kulturní dům dají k dispozici – buď ho prodají nebo někomu pronajmou. Město už ho ale nechce.

„Finanční náklady na provoz jsou dlouhodobě neúnosné,“ říká mluvčí radnice Eva Dušková, „jen platby za energie v obou sálech a v předsálí dosahovaly vloni 451 tisíc korun a k tomu je ještě nutné přičíst náklady na údržbu.“


Navíc ani zájem už o kulturák nebyl takový, jako kdysi. Pravidelné akce tu pořádá hlavně úřad – ples města či zasedání zastupitelstva. Od června bude ale zastupitelům k dispozici nový sál přímo na radnici a pro ples města není zmíněný sál zrovna reprezentativní.


Pak si sál pronajímá už jen pár organizací – na ples nebo na hudební produkci.


„Nikdo jiný už tam ani nechce větší akce pořádat,“ přikyvuje starosta města Radek Štejnar.


Co bude s objektem dál? Město nebude zájemce limitovat tím, že by musela dát sloužit kultuře. Samo chce koupit bývalý hudební klub Beltine, ze kterého chce nový kulturní dům vytvořit.


„Už se několik zájemců bylo na kulturní dům v Ervěnicích ptát a většinou tam chtějí zřídit obchod, něco jako prodejní salon,“ naznačil místostarosta Jaroslav Cingel.


Cenu zatím radnice nestanovila, znalci teprve pracují na odhadech.


Ruku v ruce s tím jde i koupě Beltinu. Město už má konkrétní cenovou nabídku a bude o ní rozhodovat.
„Bude to určitě ještě v dubnu, v polovině května by pak o tom mělo rozhodnout zastupitelstvo,“ uvedl Štejnar.
Jisté je, že Beltine bude stát víc peněz, než město získá za nynější kulturák.


„Beltine ale produkuje daleko vyšší příjmy, třeba jen z pronájmu obchodů v podloubí,“ vysvětluje starosta.
„Jen ty dva billboardy na stěně znamenají možná víc peněz, než pronájem kanceláře ve starém kulturáku,“ dodal s nadsázkou.