Tvrdost, rychlost, odvaha. To nejsou charakterové vlastnosti jen akčních hrdinů, ale také služebních psů. V Kryštofových Hamrech v Krušných horách se jich sešlo hned třináct, aby změřili své síly v poslušnosti, stopování nebo třeba v dopadení pachatele.
O co vlastně šlo?
Kryštofovy Hamry si příslušníci cizinecké a pohraniční policie vybrali pro již čtvrtý ročník přeborů psovodů a služebních psů. Čtyřdenní program, kdy mohli chlupatí krasavci zúročit dlouhá léta tvrdého výcviku, vyvrcholil útokem na obrněného figuranta coby zločince. My jsme byli přitom.
Důraz, zákus, poslušnost
Tuto disciplínu si mnozí vybaví ve spojitosti s takzvaným „rukávem“, do kterého se psi zakusují. Na první pohled se může zdát, že na tom nemůže být nic těžkého, ale opak je pravdou.
Přísný rozhodčí hodnotí tři základní kritéria: důraz, zákus, poslušnost. Co to znamená ve výsledku?
Pes nesmí před skokem na figuranta zaváhat a měl by se mu pořádně zakousnout do rukávu. Tím ale vše končí. Hlavním předpokladem služebního psa je poslušnost. Když na povel figuranta nepustí, cenné body jsou rázem ty tam.
Výcvik je hra
Výcvik služebního psa trvá minimálně dva roky. Podle kynologa a policisty Petra Laušmana každý vyžaduje rozličný přístup. Jediné, co mají všichni psi společného, je, že se chtějí bavit.
„Když cvičíte psa, musí to být pro něho hra. Je to podobný přístup jako s dětmi. Proto používáme pro výcvik nejrůznější balónky a podobné pomůcky,“ vysvětluje Petr Laušman.
Zvířecí specialisté
Spousta lidí si myslí, že každý služební pes umí všechno na jedničku. Že stopuje, vyhledává nábojnice a podobně. Není to ale pravda. Už i psi mají mezi sebou své experty. Kromě hlídkových a pátracích psů jsou tu ještě další, kteří se zaměřují například na hledání výbušnin nebo třeba drog.
Všichni policisté se ale shodují, že pes bez ohledu na jeho výcvik slouží především jako prevence. Málokterý eskortovaný zločinec se rozhodne utíkat, když s ním jde psovod.
Psovodi v akci
O tom, že psovodi netráví veškerý svůj čas jen na cvičišti, svědčí i několik skutečných zásahů. Například vloni v lednu se díky policejním psům podařilo vypátrat organizovanou skupinu převaděčů. Stejně nezastupitelní byli i při pátrání po zlodějích kabelů, kteří kradli při stavbě větrných elektráren nedaleko Celné.