Laviny v Krušných horách nepadají.

„Nejsou tu lavinové svahy, ale hrozí pád sněhu. Před dvěma lety jsme vyprošťovali muže, kterého uvěznil sesunutý sníh,“ popisuje jeden z případů velitel horské služby v Krušných horách Rudolf Chlad.


Podle něho by se stát nic nemělo, pokud návštěvníci hor dodrží pravidla i nepsané zákony. „Většinou je to chyba lidí, silně podcení situaci nebo své síly,“ vysvětluje Chlad.


Horská služba se nejčastěji vypořádává s problémy na sjezdových svazích. Podle Horské služby lidé jezdí rychle a často se chovají bezohledně vůči ostatním. „Větší možnost zranění je také při módní jízdě ve volném terénu. Častou příčinou zranění je i únava, lyžaři si koupí drahou permanentku a chtějí najezdit co nejvíc. Přitom únava rovná se pád,“ přibližuje Chlad nejčastější příčiny úrazů.


Do komplikací se mohou dostat i ti, kteří vyrazí na delší túry a nezjistí se předem, jaké bude počasí. Někteří chodí i na svahy, kam je zákaz vstupu.
Vzhledem ke slunečnému počasí a svátkům jsou na horách davy lyžařů. Oslavy konce roku bývají ve znamení alkoholu. Na sjezdovkách ale podle Chlada nejsou silně opilí lyžaři častým zjevem. Horská služba ale sjezdařům dýchat nedává, zákon jí to neumožňuje.