Například v Kadani se příjmy z daní za první čtvrtletí snížily o pět milionů oproti loňskému roku.

„Docela překvapivě nám klesly v březnu. Nemyslím, že by to byl trend, spíš jde o výkyv, ale vážně to bereme,“ komentoval to kadaňský starosta Jiří Kulhánek.


O pět milionů méně než loni, vybrali také v Jirkově. „Pro nás to neznamená zásadní problém, protože už když jsme sestavovali rozpočet, počítali jsme s nižšími příjmy,“ uvedla mluvčí města Eva Dušková.


V Klášterci nad Ohří do kasy nepřišlo necelých dva a půl milionu korun. „Rok 2008 byl ale výjimečný. Březen nebyl dobrý, ale už první platba za duben je mnohem lepší,“ popisuje vedoucí ekonomického odboru Veronika Dlouhá.


Propad daní zaznamenali i v Chomutově. „Zatím se nám daří hospodářskou krizi ustát. Město připravuje další opatření k omezení výdajů pro případ, že by se krize ještě více prohloubila,“ řekla primátorka Ivana Řápková.


Městští ekonomové se shodují na tom, že na jakékoliv hodnocení je příliš brzy. Jak budou vypadat letošní rozpočty a kolik se bude muset ušetřit, bude jasnější až po půl roce. Stejně tak není zřejmé, o kolik očekávané výnosy spadnou, ekonomické předpovědi se stále mění.


Všude ale počítají s tím, že peněz bude méně. Většina investic či oprav byla odložena na druhé pololetí, co vše se bude či nebude dělat, se rozhodne až po výsledcích za pololetí. Výjimkou jsou ty největší stavby, na které města získaly dotace. V Chomutově je to například zimní stadion, v Kadani sportovní hala.


Všude doufají, že ztráty nebudou velké, ale pro jistotu šetří. „Teď je zbytečné dělat nějaké prognózy a plašit se. Ale nemůže se pak tvářit překvapeně,“ shrnul kadaňský starosta Kulhánek.