Zastupitelé se rozhodovali mezi dvěma nabídkami – jednu předložila už před časem chomutovská firma Proventi, druhou poměrně nedávno konkurenční APB – Plzeň. Vedení obce nakonec zvolilo plzeňskou společnost – nabízela víc peněz do obecní kasy.


„Slíbili nám čtyřikrát až pětkrát víc než Proventi,“ potvrdil Deníku starosta Křimova Zdeněk Vokatý. První ovoce za spolupráci už obec sklidila – za podpis smlouvy dostala na konto pět milionů korun. A to není všechno – další miliony bude podle Vokatého obec dostávat podle toho, jak bude projekt postupovat.
Za pět milionů získala firma závazek, že s ní bude obec spolupracovat. „To znamená, že jí umožníme stavět větrné elektrárny v katastru naší obce,“ upřesnil Zdeněk Vokatý. „Několik jich má stát na našich pozemcích, budeme jako obec jednat i s majiteli soukromých pozemků.“
Pro malou horskou obec je pět milionů obrovská částka, je to v podstatě celý její roční rozpočet. Jak s penězi naloží? „Je to rezerva na příští období, ale chceme je investovat do rekonstrukce obecních domů, například nakoupíme vybavení do obecního penzionu, který jsme nedávno koupili,“ nastínil starosta Vokatý.


Firma APB – Plzeň je akciová společnost, která se mimo jiné zabývá prací s jeřáby či přepravou nadměrných nákladů. Je přímým konkurentem společnosti Proventi, která má práva k projektu Větrný park Chomutov. Na západočeskou společnost už si Proventi dokonce stěžovala u soudu, protože se neoprávněně zaštiťovala názvem projektu. Soud dal stížnosti za pravdu a zakázal firmě pod pokutou název používat.