Již v lednu žádala městská policie Jirkov o dotace v rámci projektu prevence kriminality. Mělo se jednat o více než dvoumilionové investice, na kterých by město mělo přibližně dvacetiprocentní podíl.


„Chtěli jsme například přidělat v Mládežnické ulici bezpečnostní kameru,“ říká zklamaně ředitelka městské policie Marta Bendová.


Ministerstvo vnitra přitom začátkem roku označilo Jirkov jako nejnebezpečnější město Úsckého kraje s počtem obyvatel do dvaceti pěti tisíc. Tehdy se srovnávalo čtrnáct měst, která spadají do stejné kategorie.


Vedení města bylo po shlédnutí tabulek, ve kterých jsou rozděleny dotace, velmi zklamané. „Z naší strany je to zklamání. Byli jsme vyzváni, abychom si podali žádost. My samozřejmě část z programu prevence kriminality budeme realizovat. Budeme se snažit sehnat prostředky jinde, pokusíme se oslovit místní firmy,“ oznámil místostarosta Jaroslav Cingel.


Podle něj o peníze z programu prevence kriminality žádalo hodně měst a byly uvolněny jen určité prostředky.


Starosta své zklamání netají a pozastavuje se nad rozdělením dotací do jiných měst. „Když jsme nedostali dotace, tak je vidět, že jsme hodně bezpečné město,“ říká ironicky starosta Radek Štejnar. „Je vidět, že Olomouc je na tom nejhůř. Ve srovnání s Ústím nebo Chomutovem, to je směšné,“ dodává Radek Štejnar.


Olomouc sice spadá do jiné kategorie, přesto kromě Prahy, která získala více než šest a půl milionu, dostala nejvíc. Pro srovnání Olomouc jako jediná získala více než dva miliony, přesně 2 042 000 korun.


Kromě kamery na sídlišti v Mládežnické ulici, která měla stát 441 tisíc korun, žádal Jirkov o peníze na vybudování víceúčelového hřiště s umělým povrchem pro míčové ale i jiné sporty, do kterého se měl investovat více jak jeden milion korun. To mělo stát na místě dnešní U- rampy. Jirkov chtěl také vybudovat dětské hřiště v ulici Boženy Němcové za 714 tisíc korun.


Dále město žádalo o dotace na rozšíření pultu centrální ochrany a zakoupení projektové soustavy pro digitální záznam, která měla napomáhat při přednáškách o prevenci kriminality.


Největším problémem Jirkova je kriminalita mladistvých. Za celý loňský rok došlo k 238 přestupkům spáchaných lidmi mladšími osmnácti let. Proto také v Jirkově působí preventista městské policie.