Chomutov žádal o dotace na čtyři projekty. Ve všech uspěl. Nejzajímavější pro občany Chomutova je hned ten první a zároveň nejnákladnější. Jedná se o osvětlení parkovišť a ulic v rizikových lokalitách.


Město vybralo tři místa, kam umístí celkem jedenáct stožárů se silnějším osvětlením. Konkrétně budou osvětlovat ulici Kyjická, a okolí parkovišť v ulicích Holešická a Skalková.


„Vybírali jsme místa, kde docházelo nejčastěji k trestným činům a zároveň místa, kde je snížená noční viditelnost kamer,“ vysvětlila manažerka prevence kriminality městské policie Iva Ejim. „Kamery by tak měly mít lepší záznam a pak by se dali pachatelé lépe indentifikovat,“ dodala preventistka.


Jen tento projekt bude stát 360 tisíc korun. Od ministerstva vnitra však police získala již 288 tisíc, zbytek doplatí město. Osvětlení by mělo v ulicích přibýt již v červnu.


Chomutov však uspěl i s dalšími nápady. Dotace získá na poznávací dvoudenní pobyt, kterého se zúčastní žáci dvou pátých tříd druhé základní školy Zahradní již v červnu. Dále v Chomutově proběhne školení o zadluženosti. Toho se zúčastní zástupci organizací jako je Člověk v tísni nebo Rada Romů, kteří spolupracují s občany ze sociálně vyloučených lokalit Chomutova. „Vyškolení specialisté by měli radit lidem, co mají dělat když se dostanou do situace, kdy nejsou schopni splácet,“ vysvětluje Iva Ejim.

Kadaň získala více peněz, za to neuspěla ve všech svých žádostech. Hlavní změnu, kterou budou moci kadanští policisté díky dotací provést, bude napojení kamerového systému na státní policii.


Kadaň dostala již před čtyřmi lety peníze na kamerový systém, který je na dobré úrovni. Nyní budou záznamy z třinácti kamer sloužit i státní policii. „To co máme my na dispečinku, uvidí i oni. Budou mít vlastní monitor a ovládací prvek,“ vysvětluje ředitel městské policie v Kadani Jindřich Drozd.


„Výhodou bude, že když městská policie bude zrovna řešit nějaký přestupek, tak policie ČR bude moct sledovat jiný záznam,“ povysvětlil ředitel. „Policie ČR tak bude moci sledovat záznam od sebe a nebude muset jezdit k nám. Takže to bude rychlejší,“ dodává.


Kromě propojení kamerového systému ještě ministerstvo vnitra podpořilo výchovně rekreační víkendové pobyty pro děti ze sociálně slabších rodin. Na tento projekt uvolnilo ministerstvo 26 tisíc korun.


Kadaň žádala ještě o dotace k dvěma projektům, na ty však peníze přiděleny nebyly. Jedním z nich byl projekt Triangl, to je doplnění kamerového systému nad nemocnicí. Celková kamera, která by snímala Královský vrch a celý zbytek města.


Druhým byl dětský tábor pro preventisty. Tam preventisté z městské policie učí děti prevenci. Z těchto dětí se stanou také takoví preventisté a předávají své poznatky menším dětem. Tábor se však uskuteční i bez přispění státu.

Kolik a na co ministerstvo vnitra přispělo
Chomutov

•288 000 Kč na osvětlení parkovišť a ulic v rizikových lokalitách
•8 000 Kč na poznávací dvoudenní pobyt
•50 000 Kč na vzdělávací program na téma zadluženost
•50 000 Kč na přípravu koncepce prevence kriminality na léta 2009 až 2011 v Chomutově
Kadaň
•472 000 Kč na propojení kamerového systému městské policie se státní
•26 000 Kč na výchovně rekreační víkendový pobyt