„Díky tomuto ocenění mám najednou větší motivaci dělat tuto práci ještě intenzivněji,“ říká Petra Písaříková, která pracuje pro Asociaci Pro HANDICAP v Chomutově.


K této asociaci se dostala přes svou kamarádku, která má postiženou dceru. Začala se s asociací scházet, pak se seznámila s předsedkyní Danou Patočkovou, která ji také nominovala do této ankety a spolupráce se rozběhla naplno. Nyní už s asociací spolupracuje třetím rokem.
Hlavně zapojila handicapované do výroby keramiky ve své dílně. „Pravidelně se scházíme v dílně a společně vyrábíme různé keramické věci. Teď například zvonečky, které budeme před Vánocemi prodávat,“ popisuje Petra Písaříková. „Máme teď v plánu otevřít chráněnou dílnu, kde budou mít invalidní děti i dospělí větší servis. To je bezbariérový vchod, lepší zařízení i asistenta,“ uvádí Písaříková. „Zatím na to ale nemáme peníze, tak získáváme informace, jak dostat grant od Evropské unie,“ dodává.


Dále také pomáhala s benefičním koncertem v Městském divadle v Chomutově. Zúčastňuje se výletů s postiženými a občas společně zajdou i do hospůdky.


Asociace Pro HANDICAP vznikla pro rodiny s handicapovanými dětmi. Které se setkávají a pořádají různé akce. Například chodí každý pátek plavat a další.


„Lidé většinou na postižené osoby koukají divně. Když se ale setká větší skupina rodin s těmito dětmi, pak už to lidem přijde přirozenější,“ vysvětluje hlavní důvod vzniku asociace Písaříková.


Křesadlo 2008 je cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Rozdává se ve všech krajích a v každém kraji vybírají z jiného počtu nominovaných.


„Záleží kdo koho nominuje. Někdy vybíráme z dvaceti lidí, jindy z patnácti. Letos jich bylo šestnáct a z toho bylo oceněno šest dobrovolníků,“ uvádí koordinátorka této akce v Ústeckém kraji Andrea Hacková.

Autorka: Pavlina Gavdunová