Na kandidátkách jsou různí lidé – od kovaných politiků přes lékaře, podnikatele až třeba po hokejistu.


Velké strany


Obhájci volebního triumfu z minulých voleb – ODS – sází na osvědčená jména. Na 4. místě je René Budjač, současný krajský radní. Na jedenáctém místě je další zkušený politik – chomutovský i krajský zastupitel Jindřich Stádník, „devatenáctka“ je pak náměstek chomutovské primátorky a rovněž krajský zastupitel Jan Řehák. I výčet dalších jmen (byť většinou na nevolitelných místech) tvoří poměrně zvučnou sestavou – jde skoro o samé starosty. Chomutovská primátorka Ivana Řápková (24.), starostka Vejprt Jitka Gavdunová (27.) starosta Klášterce nad Ohří Jan Houška (33.) i jeho kolega z Kadaně Jiří Kulhánek (35.). Mezi ně se dá počítat i dlouholetý starosta Jirkova Filip Škapa (39.).


ČSSD také s kandidáty pro krajské volby neexperimentuje. Dvojkou je náměstkyně chomutovské primátorky Jana Vaňhová, na devátém místě radní Petr Husák a na patnáctém zastupitel a někdejší místostarosta Rudolf Kozák. Mezi dalšími nechybí ani jirkovský starosta Radek Štejnar (23.).


Osm lidí z Chomutovska má na své kandidátce KSČM. Na třetím a sedmém místě jsou dva chomutovští zastupitelé – Jaroslav Komínek a Ladislav Drlý. Mezi dalšími šesti lze zmínit například senátora za Chomutovsko a současného krajského zastupitele Václava Homolku (28.) či jirkovského místostarostu a rovněž krajského zastupitele Jaroslava Cingela (35.)


Černí koně


Strana zelených = Přemysl Rabas. To je pro lidi z Chomutovska asi nejjasnější spojení. Poslanec je na čtvrtém místě, kromě něj je na listině dalších deset jmen z okresu, politicky nepříliš známá. Do parlamentu se Zelení dostali, v krajském zastupitelstvu ale zatím chybějí.


Hnutí Severočeši.cz – černý kůň voleb – na kandidátku získalo spoustu lidí, spjatých s jinými stranami. Z Chomutovska je to například klášterecký místostarosta Stanislav Stehlík (4.místo), který se hlásí k Unii pro sport a zdraví nebo Zdeněk Vokatý (5. místo), který je starostou Křimova za KDU–ČSL. Nutno dodat, že ani jedna ze zmíněných stran vlastní kandidátku v Ústeckém kraji nepodala. Ani mezi dalšími osmi jmény není třeba dlouho hledat známá jména – podnikatel Otta Hercík (9.), jirkovský radní Pavel Klier (36.), předseda největšího bytového družstva v okrese Josef Tvrdý (37.) či chomutovský aktivista Jan Hartman (39.). Místa posledních tří jsou však spíš symbolická.


Malé strany a hnutí


Strana Pravý blok má svou baštu v Klášterci nad Ohří (pochází odtud deset ze šesstnácti kandidátů). Není proto divu, že také lídr je odtud – místní zastupitel Jaroslav Krejsa.


Sdružení pro republiku-Republikánská strana Československa má na kandidátní listině jen osm členů, ale lídr je z Chomutova – elektromontér Petr Bělohlávek.


Příznivci či členové US–DEU kandidují pod hlavičkou DOHODY pro Ústecký kraj. Z okresu jsou to v drtivé většině členové strany z Kadaně – nejvýše je na 9. místě lékař nukleární medicíny Jiří Švec.


Hnutí Nespokojení občané! má v čele své zakladatele z Chomutova – Marii Kindermannovou (1.) a jejího syna Petra Kindermanna (3.). Na druhém místě je ještě Helena Klicperová. Listina se jmény z Chomutovska jen hemží, dohromady je jich pětadvacet. Hnutí se do podvědomí lidí dostalo demonstracemi proti chomutovskému magistrátu.


Dělnická strana – za zrušení poplatků ve zdravotnictví má na své kandidátní listině sedm lidí z Chomutovska, nejvýš je dělník Petr Kotáb z Kadaně, který je druhý v pořadí.


Na listině Konzervativní koalice reprezentuje Chomutovsko jediný člověk – ředitel nadace Jan Mrzílek z Jirkova na pátém místě.
Čtyři zástupce z okresu má na listině Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu. Ze šesté pozice kandiduje lékař Karel Balabán.


Bez lidí z okresu


Čtyři strany nemají žádné kandidáty za Chomutovsko. jsou to Masarykova demokratická strana, která má líheň v Litoměřicích, Strana zdravého rozumu, Balbínova poetická strana a Evropská strana důstojného stáří.

Preferenční hlasy příliš nepomůžou
Kdo chce dát v krajských volbách přednostní hlas pro konkrétního člověka, může. Ale jeho význam nebude takový, jako u voleb komunálních. Při volbách do krajského zastupitelstva si totiž volič musí zvolit jednu politickou stranu (při komunálních může zaškrtnout několik jmen z různých stran). U vybrané strany může zakšrtnout až čtyři jména, kterým dává přednost. Jenže pozor! Aby kandidát ze spodní části listiny díky preferenčím hlasům poskočil nahoru a získal mandát, musel by podle zákona tímto způsobem nasbírat minimálně 10 procent všech hlasů pro svou stranu. V praxi je to naprostá výjimka – kandidáti se tak většinou do zastupitelstva dostanou v tom pořadí, jaké určila jejich strana na kandidátní listině.

V současné době jsou v krajském zasstupitelstvu zástupci tří stran. Nejvíc hlasů dostala před čtyřmi lety ODS a má 28 křesel, KŠCM získala 17 mandátů a ČSSD má 10 krajských zastupitelů.