Setkání leteckých veteránů bude ústředním bodem celého dne. Vzhledem k tomu, že od události uplynulo již šedesát čtyři let řady těch, kteří bitvu pamatují a kteří se jí zúčastnili, řídnou. Přesto se již tradičně do Kovářské dostaví letečtí veteráni druhé světové války z USA, Německa a České republiky. Mezi přihlášenými hosty je například Don W. Bradley z USA, jeden z přímých účastníků bitvy z řad 100th BG.

“Don byl s námi již v roce 2004 při šedesátém výročí a jeho přítomnost v krásně pomalované kožené letecké bundě A-2 vzbuzovala zasloužený rozruch,“ vzpomíná ředitel muzea a organizátor akce Jan Zdiarský.


Českou stranu budou reprezentovat naši bývalí příslušníci britského královského letectva (RAF). „Mezi dalšími vzácnými hosty budou zástupci Vzdušných sil AČR, velvyslanectví USA, Německa a dalších státních a mezinárodních institucí,“ informuje Jan Zdiarský.


Tradice setkávání leteckých veteránů v Kovářské se zrodila v roce 1994, kdy byl za účasti československých letců RAF odhalen památník obětem letecké bitvy 11. 9. 1944. Mezinárodní charakter setkávání získalo v roce 1997, kdy byli otevření muzea přítomni také bývalí protivníci z této bitvy, američtí a němečtí letci. Od tohoto roku se v Kovářské pravidelně setkávají bývalí spojenci i nepřátelé, což ve spojitosti s celkovými aktivitami muzea, dává akcím konkrétní protiválečný a humanistický charakter.
Pro návštěvníky sobotního setkání je připraven barvitý program. Místní muzeum připraví novinky a překvapení i pro ty, kteří jej pravidelně navštěvují, v kavárně se budou po celý den promítat letecké filmy nebude chybět ani jízda válečných vozidel, která budou k vidění v okolí muzea a náměstí. Nezapomene se ani na padlé, pro které se uspořádá ceremonial u jejich pomníku a ti kteří budou mít zájem budou moci vyzkoušet letecké simulátory z 2. světové války. Samozřejmostí jsou letecké libůstky v podobě akrobacie či seskoků padákem.