Propadák, katastrofa, noční můra. Tato přízviska dávají provozovatelé koupališť a kempů letošní sezóně. Pro každého z nich totiž uplynulé léto znamenalo ztrátu.
„Byla to nejhorší sezóna od roku 1997,“ krčí rameny provozovatel aquaparku v Klášterci nad Ohří Pavel Čermák. „I když bylo poměrně teplo, rozhodně to nestačilo ke koupání,“ žehrá na počasí.
V Klášterci měli průměrnou denní návštěvu kolem dvou set šedesáti lidí. Aby pokryli pouhé náklady na provoz, denní průměr se musí vyhoupnout na pět set.
„Budeme hodně v mínusu. Spoléháme, že ztrátu nám pomohou překlenout dotace,“ uvedl Deníku Pavel Čermák.
V sousední Kadani nebo ve vzdálenějším Chomutově nemají zatím spočítáno, o kolik peněz je letošní chladné léto připravilo. Beztak se ale shodují, že sezóna 2007 byla horší než ta loňská.
„Shrnul bych to asi dvěma slovy – žádný zázrak,“ okomentoval uplynulé měsíce Antonín Vaněk z koupaliště v Kadani. „Červenec jakžtakž ušel, ostatní měsíce nestály za nic,“ dodal.
V Chomutově mají otevřeno do patnáctého září, ale ani tam nečekají žádný významný obrat k lepšímu. Přesto, že v červenci padl na Kamencovém jezeře návštěvnostní rekord v počtu příchozích za jediný den, provozovatelé označují letošní sezónu za slabší.
Podle Evy Kellerové z koupaliště na Červeném Hrádku u Jirkova se musí v těchto zeměpisných šířkách s nepřízní počasí počítat. „Na koupališti jsem čtyři roky a už jsem si zvykla, že se jeden rok vyvede a druhý ne,“ poznamenala Eva Kellerová.