Je to první exemplář v Česku. Děti ho využijí na výlety po okolí i na dlouhý vandr.


Koni tažený vůz, který připomíná dostavník z amerických westernů, je vyroben na zakázku.

„Je uzpůsobený pro lidi s postižením, má například nájezdovou plošinu pro vozíčkáře,“ říká Dana Patočková, předsedkyně Asociace Pro HANDICAP, která dlouhodobě pomáhá rodinám pečujícím o děti s mentálním postižením a kombinovanými vadami.


Tento týden vůz svezl na kratší propagační jízdě první dětské zájemce. Trasa: od městského divadla k zooparku.


„Holka to hrozně prožívala, strašně se sem těšila. Je to skvělé, že se pro děti dělá něco takového,“ pochvaloval si novinku otec jedné z pasažérek Josef Kupec z Chomutova.


Podle dalšího z rodičů je každá změna z běžného životního stereotypu pro děti přínosná. Příští rok se děti mají s koni taženým vozem vydat na vandr po republice.


S nápadem na nový dopravní prostředek přišel Roman Pislcejk.

„V Německu takové prostředky pro postižené běžně jezdí,“ prozradil bývalý vedoucí jezdeckého klubu zooparku, kde se inspiroval.


Potah byl vyroben polskou firmou, která se na koňské kočáry specializuje. „Kvůli stabilitě má široký rozvor kol, je odpružený, sedačky jsou vybavené pásy. Může bez problémů do terénu i na silnici, má osvětlení i blinkry,“ popsal vybavení vozu Pislcejk. V Česku je to první kousek svého druhu.


K tažení sedmi set kilového vozu jsou zapotřebí silní koně, ty si sdružení bude půjčovat. Netradiční dopravní prostředek mohou využít i jiné organizace a soukromé osoby. „Můžeme ho půjčovat i seniorům, případně na různé slavnosti i rodinné oslavy,“ přiblížila jiné využití Patočková.


Pořízení povozu vyšlo na dvě stě tisíc korun, částku zaplatily dvě severočeské energetické firmy.