Na návrh veterináře Marka Halounka, který spravuje chomutovský a jirkovský psí útulek, se k Chomutovu brzy připojí i Jirkov. „Nedá se říci, že by v Jirkově bylo víc toulavých koček než v Chomutově. Jejich kastrace je dobrá věc, proto je dobře, že se pro kastraci rozhodl i Jirkov,“ řekl Deníku Marek Halounek.
Jak dále vysvětlil, nejdůležitější je vytipovat si místa, kde je toulavých koček nejvíce. „V Jirkově by nové opatření mělo nejvíce pomoci lokalitám Na Borku u mateřské školky a na vinařickém sídlišti, kde mají oblíbená křoví a navíc je tam místní obyvatelé chodí krmit,“ uvedla tisková mluvčí jirkovské radnice Eva Braumová.
Právě lidé, kteří toulavé kočky pravidelně krmí, by podle Marka Halounka měli při jejich odchytu nejvíce pomáhat. „Mají nejdříve strach, že se kočkám ublíží. Potom pochopí, že je to pro jejich dobro a s odchytem pomáhají. Takové zkušenosti mám z Chomutova, snad tomu bude i v Jirkově,“ doufá Marek Halounek.
Za kastraci kocourů zaplatí jirkovská radnice pět set korun, u koček to vyjde dráž. Narozdíl od kocourů musí zůstat deset dní v útulku, než se jim mohou vyndat stehy. „Peníze na kastrace půjdou z peněz, které město dává na provoz psího útulku. Máme na to vytvořenou určitou finanční rezervu,“ dodal jirkovský místostarosta Jaroslav Cingel.