Jirkov už drahé přístroje má, v Chomutově se rozběhnou za několik dní.


Chomutovská knihovna již zařízení koupila.

„Počítače už máme, ale v provozu ještě nejsou. Čekáme na objednaný software, měl by přijít tento týden,“ uvádí František Rada, který má v knihovně na starosti technickou stránku věci.


Nová technika usnadňuje lidem s očním handicapem práci. Na nevidomé mluví. „Program předčítá texty z obrazovky. Nejen okopírované v počítači, ale i internetové stránky,“ říká Rada. Kromě toho funguje jako obrovská lupa. Zvětšuje písmena a slabozrací tak mohou číst texty, které dříve kvůli své vadě neviděli. „Zájemci si je pak mohou prohlížet na velké obrazovce,“ upřesňuje.

Pro zrakově postižené je podobná technika velkým přínosem.

„Hodně nám to pomáhá, hlavně možnost sledovat internet. Můžeme získávat informace nebo číst noviny,“ pochvaluje si Waltraud Fuková, vedoucí oblastní pobočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.


Fuková oceňuje i další funkci přístroje, kterou je řádek s Braillovým písmem. „Jenom poslouchat může být za nějaký čas únavné, vyžaduje to soustředění. Počítač umí převést text, takže jej lze číst hmatem,“ popisuje. Podle ní by podobných přístrojů mohlo být více. „Bylo by dobré, kdyby byly i v knihovnách na vesnicích. Lidé tam nemají přístup k informacím, i doprava je pro ně složitější,“ uvádí.


Technika umožňuje i lepší uplatnění na trhu práce. „S takovým vybavením lze lépe pracovat, umí číst a zpracovávat data z cédéček i přenosné paměti,“ popisuje některé další výhody. Většina programů ale ještě mluvit neumí.


Na Chomutovsku už jedno takové zařízení funguje. Jako první jej včera uvedla do provozu jirkovská knihovna.

„Máme nový počítač a skener se zvukovým přístupem. Zdarma využívat ho může každý, vždy v provozních hodinách,“ říká knihovnice Marie Bečvářová.
Další knihovny o podobných vylepšeních uvažují.

„V nejbližší době to neplánujeme, nejsou na to peníze. Do budoucna bychom chtěli žádat, peníze musí schválit zřizovatel,“ uvedla ředitelka kadaňské knihovny Ivana Rothová.


Jirkovské vybavení přišlo na devadesát tisíc korun, v Chomutově budou náklady podobné.