Uvnitř vily už panuje čilý ruch, všimnout si toho musí i náhodní kolemjdoucí.

„Dělníci už začali bourat příčky, začala první fáze rekonstrukce,“ potvrdil Deníku místostarosta Jirkova Jaroslav Cingel. Kompletní přebudování vily má být hotové ještě letos, kolaudace je plánovaná na zimu.


V suterénu domu budou sklady knih, zázemí personálu a keramické dílny. V prvním a druhém patře bude klasická knihovna –– sem si budou Jirkováci chodit půjčovat knihy. Město má v plánu využít i půdu, kde by měla vzniknout přednášková místnost a internetová čítárna. Součástí úprav je také vybudování bezbariérového výtahu.


Projekt pamatuje také na zahradu. Venku bude altán ve tvaru manéže, který může sloužit oddychovému čtení nebo i hudebním produkcím či divadlu. Vyrostou tu dětská hřiště s prvky, které by měly připomínat cirkusová zvířata. Malý domeček uprostřed zahrady se předělá na byt správce, který bude hřiště hlídat.


Radnice rovněž nechá kompletně opravit příjezdovou cestu směrem z Vinařické ulice, opravou projde také plot a charakteristická vstupní brána s piliři, které zdobí sochy lvů.


Náklady na rekonstrukci přesahují 38 milionů korun, většinu (31,5 milionu) ale město získalo na dotacích.

Kludského vila

V roce 1920 vilu, včetně okolních budov a pozemků, od Melitty Kühnové koupil majitel světoznámého cirkusu Karel Kludský. Pozemek užíval především jako zimoviště zvířat. Po smrti Karla Kludského 8. srpna 1927 převzal cirkus jeho stejnojmenný syn a pozemky kolem vily cirkus využíval ještě mnoho dalších let.