„Klíšťat se nyní objevuje více, souvisí to se začátkem sezóny a s oteplením,“ říká Zdeňka Trmalová z chomutovského pracoviště krajské hygienické stanice. Chomutovsko ale dlouhodobě patří mezi oblasti s nízkým počtem výskytu klíšťových onemocnění. „Nepatříme mezi ohniska, z místních zdrojů se lidé nakazí minimálně. Většinou si onemocnění přivezou odjinud, z dovolené v jiných částech republiky,“ popisuje Trmalová. Za loňský rok byla v regionu zaznamenána tři onemocnění klíšťovou encefalitidou, přes sedmdesát lidí dostalo lymskou boreliózu.


Nejrizikovějším místem je les a jeho okraje s vysokou trávou, pozor si je třeba dávat i v okolí řek a vodních ploch. Nejúčinnější ochranou proti encefalitidě je podle Trmalové očkování a příprava před vstupem do lesa. „Je vhodné si vzít oděv s dlouhými rukávy a chránit se repelenty, zejména místa neschovaná pod oblečením,“ podotýká. Rovněž platí zásada, že po každé cestě do přírody by se člověk měl prohlédout a zjistit, zda nějaké klíště nechytil. Platí, že čím je déle nakažený hmyz přisátý, tím více se zvyšuje možnost infekce.


Stoupá i počet lidí, kteří se nechávají očkovat. „Zájem je pořád veliký a dále roste. Nejvhodnější dobou pro očkování je zimní sezóna,“ říká lékařka Monika Kousalová z chomutovského pracoviště krajského Zdravotního ústavu. Vakcinaci stíhají i ti, kteří se chtějí chránit na letošní letní sezónu. „Infikované klíště se však nesmí přisát mezi první a druhou dávkou,“ upozorňuje Kousalová.

Pauza mezi dávkami je různá, jedná se o několik týdnů či měsíců. Zájemce však může očkování prodělat i ve zkráceném režimu. V chomutovském centru očkování provádějí dva dny v týdnu, kromě toho jej poskytují i obvodní lékaři.


Kromě encefalitidy může klíště způsobit i boreliózu. Proti té očkovací látka vyvinuta není. Pomáhá tak jen důkladná prevence a rychlé vyhledání lékařské pomoci při podezření na onemocnění. Borelióza se může vracet i několikrát za život, například v období zvýšené tělesné námahy. Ani jednu z nemocí přenášených klíštaty se nevyplácí podceňovat či přecházet. Následky v takových případech bývají dlouhodobé a těžké případy mohou končit i smrtí.