V kláštereckém závodě část pracovníků nedostalo v dubnu a květnu mzdy.


„Přestali jsme dostávat plat. Pracuje tu i moje partnerka a ta rovněž peníze nedostala,“ popisuje nepříjemnou osobní situaci Jiří Saidl, který pracuje jako vedoucí soustruhárny a brusírny. Rodinu zabezpečil z úspor. „Měli jsme něco ušetřeno, takže jsme z toho jakž takž vyžili, ale museli jsme se velmi uskrovnit,“ dodává Saidl.


Problémy ohledně vyplácení platů zasáhly okolo sto třiceti lidí.

„Zavládla tu nejistota. Lidé nevěděli, jak budou splácet půjčky, měli strach z exekutorů, protože ti jednají velmi rychle. Nejvíce to zasáhlo lidi, kteří mají nějaké peněžní závazky,“ uvádí Jaroslav Loskot, který má v závodě pod sebou několik zaměstnanců.


Navíc zrovna v době, kdy lidi přestali dostávat peníze, město prodávalo byty současným nájemníkům. Zaměstnanci bez výplat i pracovních smluv pak neměli peníze na odkup. „Jedna zaměstnankyně si chtěla byt odkoupit. Bez smlouvy půjčku od banky nemohla sehnat. Kde si nakonec půjčila, to nevím, nechtěla o tom mluvit. Bylo vidět, že s tím měla velké starosti,“ říká Loskot. Cena bytů se pohybuje okolo sto třiceti tisíc.


Problémy s pracovníky řeší i šéfka podnikových odborů Hana Zmrhalová.

„Lidem hrozí spousta problémů. Nedostali peníze, na které byli zvyklí, hrozí jim exekuce. Nemohou si vyběhat půjčky. Je to pro ně velká nejistota,“ říká. Kromě výplat nikdo také nezaplatil za zaměstnance zdravotní, sociální a další povinné poplatky. „Nic nedostali ani ti, kteří byli v dubnu na nemocenské,“ říká Zmrhalová. Kromě toho pracovníci přišli o dovolenou a to i za minulý rok.


Současný nájemce závodu, společnost ZKL-Roll, vyšla postiženým zaměstnancům vstříc a nabídla jim půjčku ve výši platu, který obvykle dostávali. „Od společnosti to bylo velmi vstřícné gesto. Půjčku využila většina lidí,“ uvádí Zmrhalová.

Zájemci podepsali smlouvu o půjčce na dva roky. Pokud během této doby k soudnímu rozhodnutí nedojde, smlouva bude prodloužena. „Když soud rozhodne o vyrovnání a my zaměstnanci dostaneme peníze, tak půjčku máme vrátit do tří dnů,“ vysvětluje Zmrhalová.


Za problémy stojí podle zaměstnanců společnost ZKL s.r.o., která v roce 2002 získala podnik v rámci konkursu. Letos ovšem soud dřívější rozhodnutí zrušil a podnik se vrátil do rukou konkursního správce Jiřího Kadeřábka. Ten jej pronajal společnosti ZKL-Roll, která se snaží o zachování a obnovení výroby. Zaměstnanci zatím pracují na dohody o vykonané práci a o pracovní činnosti. Bývalý nájemce ZKL s.r.o. je v současnosti v likvidaci.
Vyjádření ZKL s.r.o. ani konkursního správce se nepodařilo získat.