Už v lednu pracovníci zámku zjistili, že se kdosi bavil strefováním kamenů do nově zrepasovaných oken.


„Šest jich rozbili,“ uvedla Hana Řezníčková, která zastupuje ředitele zámku. „Potíž je, že se jedná o repliky starobylých oken a sklo je patinované, aby působilo historickým dojmem, “ doplňuje. Škoda přesahuje sedm tisíc korun.


Uchráněny od škod nezůstaly ani pískovcové sochy čtrnáctera zastavení, které jsou součástí zámeckého parku. Za poslední dobu na nich přibyly, spreji vyvedené, hákové kříže.


Vrcholem bylo řádění dvou mladíků na terase sala terreny, kdy provalili zábradlí ze 17. století.


„Kopali do něj, až vypadlo několik kuželů,“ popisuje událost, která se stala před třemi týdny, pracovnice zámku Alena Balejová. „Pozorovala jsem je zpoza okna, tak si mysleli, že je nikdo nevidí.“ Přivolala policisty, kteří nezletilce chytili přímo na místě. Nyní jsou vyšetřováni pro podezření ze spáchání trestného činu.


„Rádi bychom od nich škodu exemplárně vymáhali, aby se podobná věc už neopakovala,“ předeslal vedoucí odboru rozvoje investic a správy majetku Petr Knap. „Zábradlí provalili přímo uprostřed, navíc narušili desku balustrádového ohrazení nad nimi,“ nastínil. Přímé škody na materiálu jsou sice 30 tisíc korun, mnohem víc ale bude stát oprava. „Zábradlí je poničeno celé a musíme ho nechat odbornou firmou, která provádí umělecko – řemeslné práce, rozebrat, očistit, znovu nainstalovat a celé zpevnit.“ Částka se tak může vyšplhat až na sto tisíc korun.


A jak se chce ke stoupajícím nájezdům vandalů do areálu zámku postavit vedení města?


„Receptem je pro nás lepší monitoring a vyřešení intenzivnějšího osvětlení v centrální části areálu,“ uvedl místostarosta Tomáš Šroubek. Instalace kamer i veřejného osvětlení je součástí připravované revitalizace zámeckého parku.

Potíž je v tom, že projektová dokumentace bude zpracována teprve v květnu a její realizace je plánována v závislosti na případných dotacích na příští rok. Do té doby by měly, podle mínění místostarosty, pomoci důslednější kontroly městské policie.