Radní nejsou spokojeni s dosavadním provozovatelem, společností Lázně Felicitas. Starosta Jan Houška přesné důvody nechtěl uvádět s tím, že je nejprve předloží zastupitelům. „Z části je to i z vůle samotného partnera,“ nastínil okolnosti.

Už dříve padala vyjádření, že Lázně Felicitas chtějí z projektu odejít. Podle místostarosty Stanislava Stehlíka nechtěla firma dále spolupracovat a v tomto duchu také postupovala.

Jednatel společnosti Tomáš Konderla opakovaně tvrdí, že o žádných problémech ani odcházení nic neví (rozhovor s ním najdete zde). Podle něho chce společnost dodržet smlouvu. Potvrdil, že sám z vedení lázní odstoupit chtěl, podle něho ale z čistě odborných důvodů.

Odchod strategického partnera podle Stehlíka nenaruší běžný chod lázní. „Obejde se to bez dramatických změn, třeba vůči zaměstnancům. Lázně umíme provozovat,“ říká místostarosta.

Nemají být ohroženy ani chystané akce pro další rozvoj lázní, jako zajištění provozu budoucí lázeňské restaurace Peřeje nebo plánovaná výstavba lázeňského hotelu. Ty jsou vázány přímo na město. Některé změny město určitě udělá, zatím ale zjišťuje celkový stav.

Kromě rozchodu s partnerem Rada města kompletně odvolala představenstvo akciovky Lázně Evženie, pod kterou spadá veškerý majetek lázní včetně vybavení.

Odvolala dva zástupce společnosti Felicitas, mezi nimi i zmiňovaného T. Konderlu a také druhého místostarostu Tomáše Šroubka.

Všichni odvolaní už dříve avizovali, že chtějí odstoupit sami. Místo nich do vedení Evženie nastoupili zástupci města. Předsedou předstventstva je S. Stehlík, zbylými členy pak senátor Václav Homolka a klášterecký radní Miroslav Andrle.

Podle Stehlíka jde o něco jako udržovací úřednickou vládu. „Nepasujeme se do role vládnoucího představenstva, chceme být správní radou,“ popisuje. Cílem je podle něho mít klasický model řízení.

Prvním úkolem nového představenstva je dotáhnout smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Další úkoly dostane od Rady města a zastupitelstva.

To by se mohlo sejít už do konce března, protože vypovězení spolupráce společnosti Lázně Felicitas musí odsouhlasit zastupitelé. Je možné, že bude svoláno mimořádné zastupitelstvo, nebo se řádné zasedání naplánované na duben přesune o něco dřív.

Co bude dál s Evženií? Radnice také hledá cestu, jak provozovat lázně bez hotelu, pokud by na něho neobdrželo dotaci. V takovém případě by Evženie sloužila především jako rehabilitační středisko pro léčení pacientů.