První krok už starosta Klášterce Jan Houška a předseda oblastní ODS Jan Řehák udělali – sešli se a situaci probrali. Co z toho bude? To se veřejnost dozví zřejmě až za měsíc. „Mluvili jsme o možných řešeních a dohodli jsme se, že tento problém znovu otevřeme na jednání oblastní rady, které se koná v půli července,“ řekl včera Deníku Jan Řehák.
O tom, jaká řešení připadají v úvahu, příliš mluvit nechtěl. Ale přiznal, že jedna z možností je i ta, že rada stejně jako před půl rokem prohlásí, že o žádnou spolupráci nejde. „Je to třeba vnímat v celém kontextu a musíme přemýšlet nad dopady, jaké bude rozhodnutí mít na situaci v Klášterci. Ale rozhodně nechci nic předjímat.“
Příliš sdílný nebyl ani klášterecký starosta Houška. „Bude se o tom jednat na oblastní radě. Ta by při svých úvahách měla vycházet hlavně z výsledků voleb,“ uvedl s tím, že teprve potom se naposledy k problému vyjádří.
Rázné řešení požaduje vedení ODS, jejíž kongres se usnesl, že je nutné spolupráci s komunisty na radnicích přerušit, nebo neposlušným sdružením zrušit licenci. V Klášterci by ovšem v obou případech hrozilo, že občanští demokraté přijdou o post starosty. Také proto se místní ODS do rázného řešení nechce – má co ztratit.
„ODS získala loni ve volbách v Klášterci o jeden mandát víc, pozici starosty a ještě jednoho radního, což je úspěch. Jestli to někdo chce kvůli usnesení zničit, tak nechť,“ prohlásil v březnu Jan Houška.
V dalších městech v republice už se koalice ODS s komunisty pomalu bortí. Naposledy v Oseku odstoupil jeden člen ODS z rady, protože městu starostoval komunista.
Oblastní rada ODS, která zasedne v červenci, by měla navrhnout řešení výkonné radě své strany. Ta jediná totiž může odebrat místnímu sdružení strany licenci.