Developer podruhé požádal o odklad splátek. Radnici dluží šestnáct milionů.


Jde o část pozemků v průmyslové zóně Verne. Developeři z firmy Centrepoint požadují odložení splátek kvůli ekonomické krizi. Investoři totiž začali šetřit a výstavbu každé nové haly si důkladně promýšlejí. Čím je zakázek méně, tím je také úpornější boj developerů o jejich zakázky. Na upřesňující dotazy Deníku ale zatím zástupci firmy neodpověděli.


Centrepointu zbývá doplatit Klášterci asi šestnáct milionů korun za zbylé parcely v zóně. Dosud už firma zaplatila za pozemky pětačtyřicet milionů korun.


Zastupitelé žádosti o odložení vyhověli, přestože mohli od smlouvy odstoupit. To by však velmi pravděpodobně přineslo vleklý a komplikovaný soudní spor o vyrovnání. Centrepoint totiž do pozemků investoval, nyní by je musel vrátit. Náhrada či vyrovnání by se pak řešilo přes právníky.


S odložením splátek souhlasila i opozice. „Je to nejlepší možné řešení z těch iks špatných řešení,“ komentoval to například opoziční zastupitel Miroslav Řebíček.


Podle místostarosty Stanislava Stehlíka si to Klášterec pojistí. Po Centrepointu chce, aby ručil směnkou. „To je nejvyšší typ zabezpečení,“ konstatuje místostarosta. Za směnku se totiž musí zaručit přímo členové představenstva.


Podle nového splátkového kalendáře developer zaplatí deset milionů korun do konce letošního listopadu, zbytek pak do konce června 2010. Podle předchozí dohody měl vše splatit už letos v létě. Po celou dobu, než částku uhradí, poběží firmě také pětiprocetní úrok.


Pokud ani tentokrát peníze na účet města nepříjdou, dojde zřejmě na soud. Starosta Jan Houška na jednání zastupitelstva uvedl, že je to poslední žádost takového typu, které město vyhoví.


O půlroční odklad Centrepoint požádal i město Chomutov, zájem měl o pozemky v průmyslové zóně v Nových Spořicích.