V Klášterci už tato praxe trvá několik let – odměny dostávali i dřívější starostové či místostarostové. „Půlroční odměny schvalujeme pro vedoucí odborů, ředitele organizací, ale my na odměny či prémie normální cestou nárok nemáme. Tak se to řeší formou finančního daru,“ nevidí na odměnách nic špatného místostarosta Stanislav Stehlík.


Vyplácet finanční dary není nelegální, rada má pravomoc rozhodnout o částce do dvaceti tisíc korun. Postup je to ale neobvyklý. Žádné jiné město v okrese totiž podobné odměny politikům nevyplácí. Všude si starostové i místostarostové vystačí se svými odměnami podle zákona.
„Po dobu, co jsem ve funkci, se v Chomutově nic podobného neschvalovalo,“ potvrdil na dotaz Deníku náměstek chomutovské primátorky Jan Řehák. Stejné odpovědi zazněly z radnic v Jirkově i Kadani.

Klášterecký opoziční zastupitel Miroslav Řebíček si ze svého starostování na praxi vyplácení darů místo odměn pamatuje. „My jsme si žádné podobné odměny vyplatit nenechali. Myslím, že odměny, které politici dostávají ze zákona, jsou dostatečné,“ uvedl pro Deník.
Na druhou stranu ani on nevidí problém v tom, že by pro podobný návrh zvedl hlas. „Pokud se povede nějaká velká akce, třeba zrekonstruovat náměstí za sto milionů, pak jsem pro – proč člověka za jeho úsilí neodměnit. Jsem ale rozhodně proti tomu, aby se vyplácení takových odměn zavedlo jako pravidelná tradice,“ dodal Řebíček.