Na čtvrtečním zastupitelstvu to uvedl místostarosta Stanislav Stehlík, který je od března novým předsedou představenstva Lázní Evženie a.s., která zastřešuje městské lázně.

„Ztrátu odhaduji na přibližně pět milionů, za dobrý výsledek bych považoval čtyři miliony,“ řekl před zastupiteli.


Pokračuje tak neočekávaně vysoké dotování lázní z rozpočtu. Na konci loňského roku nasypal Klášterec do Evženie něco kolem tří milionů korun. Tehdy se se ztrátou počítalo, i když ne tak vysokou. A podle města šla investice na nákup vybavení lázní, který zůstane v majetku města.


Nyní je situace jiná, lázně nemají dostatek hostů a naopak vysoké provozní náklady. Z tohoto rozdílu plyne očekávaná ztráta. Zkrátka tržby nejsou tak vysoké, aby pokryly provoz lázní.


V koncepci lázní se počítalo s běžnou lázeňskou službou, ta však vyžaduje ubytování. To mělo být zajištěno výstavbou lázeňského hotelu, ovšem na něj město nezískalo dotaci a nový hotel je tak v nedohlednu.


Poté se Klášterečtí zaměřili na ambulantní lékařskou péči, tedy na klienty, kterým léčbu platí pojišťovny. Ovšem nebyla podepsána smlouva s nejdůležitější a největší z nich, VZP, ale jen s několika menšími finančními institucemi.


Podle Stehlíka se přesto v lázních klienti VZP léčili, protože bývalé vedení lázní tvrdilo, že smlouva bude uzavřena co nevidět a za pacienty zaplatí zpětně. Smlouva ale není podepsána ani teď, pacienty VZP tak v Klášterci vlastně léčili zadarmo. Podle Stehlíka bylo těchto bezplatných úkonů na čtyři sta padesát.


Problematika lázní vyvolala i ostrou reakci opozičních zastupitelů.

Opozice požadovala, aby se řízení organizace ujal krizový manažer a podnik stabilizoval.


Situace v lázních nabrala v poslední čtvrtek na obrátkách. Bývalé představenstvo v čele s místostarostou Tomášem Šroubkem chtělo odstoupit, nato je město jako jediný vlastník odvolalo. Dále chtěl Klášterec ukončit spolupráci s partnerem a provozovatelem lázní, společností Lázně Felicitas, kvůli „nestandardním krokům“, a to ke konci března. To se však nestalo, obě strany měly zřejmě obavy ze soudního sporu, který by následoval. Nyní se vedou jednání o formě další (ne)spolupráce.