V Klášterci se rozeběhla privatizace městského bytového fondu. V březnu schválili klášterečtí zastupitelé zásady prodeje bytů, včetně toho nejdůležitějšího – ceny. Základní cena bytu byla stanovena na patnáct set korun za metr čtverečný. Výsledná částka se pak ještě upravuje s pomocí tří koeficientů, které cenu buď zvyšují nebo snižují. Ty by měly zohlednit především stáří a stav domu.


Koeficienty jsou ovšem terčem kritiky. Přesvědčili se o tom samotní zastupitelé, kteří na poslední schůzi čelili protestům z řad nájemníků Družstevní ulice č. p. 546 až 549. „Podle nás nejsou v pořádku dva koeficienty, které nespravedlivě zvyšují cenu našich bytů. Cena je pak přemrštěná,“ zlobil se na zasedání zastupitelů mluvčí nespokojených nájemníků Stanislav Bečka.


Se svou kritikou ovšem nájemníci u zastupitelů nepochodili, podle nich jsou zásady prodeje v pořádku. Správnost postupu při prodeji bytů nakonec posvětili hlasováním s tím, že se nebudou poskytovat slevy z kupní ceny.


„Je velmi složité nastavit zásady prodeje, aby byly spravedlivé pro širokou veřejnost. Při vytváření zásad prodeje byl kladen důraz na dostupnost pro většinu nájemníků, tedy cena podstatně nižší než cena tržní. Není možné, aby kupní cena každého bytu byla posouzena samostatně. Proto byl stanoven jednotný postup a pravidla,“ vyjádřil se na oficiálním webu Klášterce starosta Jan Houška.