Neplatiči nájemného ubývají


Jedním z důvodů je fakt, že neplatiči vystěhovaní z bytů o ubytovnu nestáli.

„Ti, co zde měli náhradní ubytování určené soudně, tu bydleli minimálně. Ze svého bytu odešli, ale sem už nenastoupili,“ říká tajemnice městského úřadu Lenka Antolová.


Ubytovna tak ztrácí svůj původní smysl. Podle místostarosty Stanislava Stehlíka se dluhy na nájemném nezvyšují. Město navíc prodává většinu bytů, čímž odpadají starosti s neplatiči.


Opravu a provoz zaplatí město


Klášterec opraví ubytovnu na vlastní náklady. „Maximální cena je milion sedm set tisíc korun, ale určitě to bude stát méně, dále o tom jednáme,“ uvádí Antolová nevyšší částku, kterou město může na nutné opravy dát.


Chod centra obstará občanské sdružení Naděje, které má azylové domy po celé republice. Provoz zaplatí město. „Bude na to určena pevná částka. Pokud sdružení získá dotaci, o kterou žádá, částka se nám vrátí. Něco se vybere za služby, které jsou ze zákona zpoplatněny,“ popisuje tajemnice Antolová.


V azylovém domě bude třicet míst, v noclehárně podle potřeby, třeba v zimě je počet zájemců mnohem vyšší. Přes den klienti využijí sprchy nebo možnosti se najíst.


Připravují a dolaďují se smlouvy


Nyní se připravují smlouvy mezi městem a sdružením.

„Zatím je to ve stavu schvalování, ještě to budeme vylaďovat,“ uvedl ředitel Nadace Ilja Hradecký. Projekt má na starosti litoměřická pobočka organizace.


Už dnes v ubytovně v Osvobozené ulici bydlí občané v tíživé situaci nebo po ztrátě bydlení. Ti najdou útočiště i v novém centru.