Předcházela tomu ovšem plamenná diskuze. Klášterec se o své střední školy defacto starat nemusí. Jejich zřizovatelem je totiž Ústecký kraj. Jiná situace je na základních a mateřských školách, o které se zase naopak musí starat město. A to byl právě důvod, proč někteří zastupitelé s příspěvky nesouhlasili. „Když něco chceme, musíme si ušetřit. Když požádáme o pomoc kraj, odkáže nás na zřizovatele, na město,“ postěžovala si například zastupitelka Jana Dimunová. Byla to právě ona a Miroslav Andrle, oba ředitelé kláštereckých základek, kteří postup při rozdělování peněz kritizovali.
A nezůstali sami. Podle původního návrhu měly dostat po třech stech tisících obě střední školy. Zastupitelé schválili peníze pouze učilišti, příspěvek gymnáziu při hlasování neprošel.
 
Předkladatelé návrhu se ovšem nenechali odradit. Zastupitelé se nakonec k tomuto bodu v programu vrátili až na samotném konci jednání, a to na základě návrhu radního a senátora Václava Homolky.
Hlasovalo se nakonec ještě třikrát. Nejdříve už podruhé neprošla částka tří set tisíc, pak ani dvou set tisíc, zastupitelé nakonec gymnáziu odklepli konečných sto tisíc korun.