Budova kina Praha nedělá centru Chomutova dobrou vizitku. Fasáda je spíš pro ostudu, návštěvníci kina si stěžují na staré záchody, střechou občas zatéká. Přitom město už deset let žádá stát o převod objektu, aby do něj mohlo investovat.
Do objektu už se několik let pořádně neinvestovalo.
„Střecha by potřebovala kompletně opravit, když nám někam zateče, můžeme to jedině zalátat. Horní patra jsou nevyužitá a já bych je pronajala, ale už se tam nové nájemníky skoro stydím vodit, jak hrozně to tam vypadá,“ líčí stav budovy jednatelka Správy kulturních zařízení (SKZ) Věra Flašková.
Ani do techniky se podle ní nevyplatí investovat. „Nemůžu přijít s tím, že chci dát tři sta tisíc do vybavení v budově, která není města. To je radši dám třeba do KASSu nebo do jiné naší budovy,“ říká
Přitom město by do budovy investovalo, pokud by byla v jeho majetku. V úvahu by přicházely třeba dotace. Záleží ale na podmínkách.
Město chtělo původně získat objekt zadarmo, ale to podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nejde. „Budova je využívána ke komerčním účelům, takže nesplňuje podmínky zákona o majetku státu pro bezúplatný převod,“ vysvětluje Helena Brožovská, ředitelka krajského pracoviště ÚZSVM.
Úřad teď proto zpracovává návrh na prodej budovy. Klíčová otázka bude – za kolik?
Cena ještě stanovena není. Podle ředitelky Brožovské to bude „cena zjištěná dle platných oceňovacích předpisů v místě a čase obvyklá“. Jenže tomu lidé z radnice příliš nevěří.
„Ze zkušeností s tímto úřadem víme, že ceny jsou stanoveny tak, jako by objekty stály v Praze a ne v Chomutově,“ nechal se slyšet například náměstek primátorky Jan Řehák. Ten také pro Deník uvedl, že město má sice o budovu zájem, ale ne za každou cenu. „Nekývneme na každou nabídku, kterou nám úřad předloží,“ řekl.
Podle toho nevypadá budoucnost kina moc růžově. „Bude záležet na tom, jestli nalezneme s úřadem společnou řeč,“ připouští Řehák.
Pokud ne, zůstane budova pořád v jakémsi vzduchoprázdnu mezi dvěma úřady, ale potřebných investic se nedočká. Dům bude dál městu dělat ostudu a návštěvníci kina se vylepšení uvnitř hned tak nedočkají.
 
 

Jednatelka SKZ: O zavření kina neuvažujeme

Před několika lety v Chomutově zanikla dvě kina a mluvilo se o tom, zda městu nestačí pouze jedno kamenné a jedno letní. Dodnes přežily tři biografy a podle jednatelky Správy kulturních zařízení Věry Flaškové není potřeba žádné kino rušit. Zachraňuje je mírná renesance kinofilmů, prozradila Flašková v rozhovoru pro Deník.
 
Jak jsou na tom chomutovská kina s návštěvností? Bojují stále o přežití?
Před lety byl velký útlum v návštěvnosti, ale teď se začínají lidé do kinosálů vracet. Samozřejmě jsou filmy, na které přijde jen pár lidí, ale hlavně snímky s velkou reklamou pak dokáží kina vyprodat – třeba Vratné lahve, Piráti z Karibiku nebo Harry Potter.
 
Neuvažujete tedy o tom, že byste zrušili ještě jedno kino, jako tomu bylo kdysi?
V téhle chvíli tuto otázku opravdu řešit nemusím. Chceme zachovat obě kamenná kina, Oko i Prahu. Na léto samozřejmě stačí, když bude společně s letním kinem fungovat jen jedno, ale jinak není třeba další kino zavírat.
 

A co do budoucna? Nevyplatilo by se městu či Správě kulturních zařízení, kdyby bylo jedno pořádné kino?
Možná v případě, že by město získalo do vlastnictví budovu kina Praha a my jsme ho mohli rekonstruovat. Investovali bychom do techniky, do baráku, vybudovali bychom moderní kinosál a možná i jeden menší sál… Pak, pokud bychom měli jedno pěkné moderní kino, lidé by radši chodili tam a neměli důvod chodit do druhého. Ale to je jen úvaha do budoucnosti.