„Na projektovou dokumentaci potřebujeme zhruba 500 až 600 tisíc korun, zatím máme asi sto tisíc,“ uvedl včera Petr Karásek, jeden z jednatelů Kuprospěchu.


Klíčové má být dnešní jednání s hejtmanem Ústeckého kraje Jiřím Šulcem. Právě z fondu hejtmana chce Kuprospěchu žádat o finanční pomoc. „Je to jeden z mála zdrojů, které jsou k dispozici, od soukromníků by se to dávalo dohromady těžko – takhle jsme sehnali těch sto tisíc,“ dodal Karásek.


Pokud sdružení do 30. června peníze nesežene, město s nimi s největší pravděpodobností ukončí nájemní smlouvu. Usnesení radních zní dokonce ještě tvrději – o „poslední šanci“ tam není ani zmínka. Vedoucí odboru rozvoje jen dostal za úkol jednat s Kuprospěchu o variantě ukončení nájemní smlouvy do 30. června.


„Samozřejmě by nás to mrzelo, štvalo. Z venku to možná není vidět, ale nechali jsme tam už dost peněz i práce, udělali jsme tam vodu, elektriku…,“ reaguje na načrtnutou hrozbu jednatel sdružení.


Náměstek primátorky Jan Řehák, který s Kuprospěchu jednal, Deníku nezvedl telefon.


Je reálné, aby sdružení za dva měsíce sehnalo tolik peněz? „Bude se to odvíjet od schůzky s hejtmanem. Po té budeme moudřejší,“ říká Karásek.

Paradoxní je, že ze stavebního hlediska projektová dokumentace zřejmě ani není nutná. Kuprospěchu totiž neplánuje žádné velké stavební zásahy, jen opravy. „Jenže je to nutné kvůli žádostem o dotace z Evropské unie, tam je potřeba papír na všechno,“ dodal Karásek.


Ovšem i když aktivisté peníze získají, bez pomoci města se neobejdou. K dotacím totiž budou potřebovat povinnou spoluúčast, která se může pohybovat v řádu stovek tisíc korun. „Není to vůči městu žádný drzý návrh. Naší vinou se objekt nezničil, ani není náš. My chceme pomoci dát ho dohromady,“ dodal Petr Karásek.


Město se pomoci nezříká, alespoň to náměstek Jan Řehák naznačoval v listopadu loňského roku, kdy o osudu Evropy rovněž jednali radní. „Chceme ale stanovit mantinely. Určit korektní mezní datum, kdy bude zprovozněno centrum, přesně vyčíslit částku, která bude potřeba a také chceme slyšet závazek, že objekt bude zpřístupněn i pro další občanská sdružení,“ řekl tehdy Řehák.