„Od začátku letošního roku jsem absolvoval tři zápasy,“ říká Jiří Žák. Na začátku března se v Žilině utkal s Erikem Kostankem, kterého loni knokautoval a poražený Slovák chtěl odvetu, protože si myslel, že Žáka mohl porazit. „Jasně jsem mu ukázal, že to tak není. Už ve druhém kole málem dostal K.O. Vydržel ale celých pět kol, klobouk dolů. Od začátku do konce jsem totiž diktoval tempo a ukázal mu, že loni to dopadlo tak, jak mělo,“ usmívá se Jiří Žák při vzpomínce na svůj první letošní zápas.

V minulých dnech pak absolvoval první kvalifikační turnaj Souboje titánů, který vyhrál a stal se tak prvním finalistou této prestižní série.

V prvním zápase měl za soupeře Milana Hrubého. „Moc jsem ho neznal, utkali jsme se spolu poprvé. A na to, že jsem do zápasu naskočil nerozehřátý, knokautoval jsem ho už v první minutě,“ přibližuje chomutovský thaiboxer prvního turnajový duel.

Po vítězství nad Hrubým jej čekal slovenský soupeř Tomáš Šenkýř. „Zápas začal opatrně, první kolo bylo takové oťukávací. Až ke konci druhého kola jsem použil rychlou kombinaci a Šenkýř byl počítán. Zachránil ho gong, který druhé kolo ukončil. V tom třetím jsem věděl, že to musím od začátku rozbalit. Poslal jsem ho znova do počítání, znova vstal, ale zase jsem to rozjel, až do ringu přilétl ručník a já vyhrál,“ dodává Žák.

A jaký je jeho další program? „Šestnáctého června mám zápas ve Francii, díky úspěšné kvalifikaci mám sezonu rozjetou dobře. Finále Souboje titánů je na programu v listopadu. V minulém roce jsem vyhrál evropskou kvalifikaci I1 a v říjnu pojedu na finále do Hongkongu,“ přibližuje Jiří Žák své nejbližší plány.

Žák má za sebou úspěšnou sérii a to i přesto, že přestoupil do vyšší váhové kategorie, kontrétně 81 kilogramů. „Cítím se silnější, z jedenácti zápasů jsem deset vyhrál K.O.“

Kromě klasických zápasů se bude Žák připravovat také na zápasy v kleci. „Chtěl jsem do toho vnést také něco jiného, první zápas bych měl mít na podzim. S přípravou na klec začneme již teď. Musím se to učit od základu. Obranu, útok i páky. Mám na to skoro pět měsíců,“ nechává Žák nakouknout pod tréninkovou pokličku.

Jak takový trénink vůbec probíhá? „Z chomutovského Elga jsem přešel do týmu Hanuman gym Praha pod trenéra Petra Macháčka. Vždycky víme, kdo nás v zápase čeká, tak se podle toho příprava přizpůsobí. Například před zápasem v Žilině proti Kostankovi, který měří 195 centimetrů, jsme se speciálně připravovali právě na jeho výšku. Do Prahy dojíždím dvakrát týdně, chci to ještě rozšířit o večerní tréninky,“ uzavírá své povídání jeden z nejlepších světových thaiboxerů své kategorie.