Testy probíhaly klasicky, tedy odebráním krevního vzorku. „U zdravého člověka trvá odběr zhruba deset až patnáct minut. U narkomanů to může být déle, vzhledem k tomu, že mají špatné žíly a ne vždy se je podaří takzvaně napíchnout,“ říká terénní a kontaktní pracovnice K – Centra Hana Brožkovcová.
Výsledky testů se dotyční dozví zhruba za týden. Klientům centra konečné stanovisko sdělí při jejich příští návštěvě, ostatním stačí zvednout sluchátko a zavolat si.


V případě, že test na jednu z testovaných nemocí je pozitivní, testoval se jak virus HIV, tak syfilis a žloutenka typu B, ke slovu se dostává chomutovská Poradna HIV/AIDS, drogových závislostí a odvykání kouření. Ta funguje jako pobočka Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem na chomutovské poliklinice.
Pokud je výsledek testu na HIV při prvním testování pozitivní, odesílá se test do Národní referenční laboratoře v Praze, která potvrdí nebo vyvrátí pozitivní výsledek. „Až na základě vyjádření této laboratoře můžeme klientovi sdělit, že je HIV pozitivní,“ vysvětluje Milan Šafařík ze zmíněné poradny.
HIV pozitivní klient si pak může vybrat z několika možností, kde podstoupí léčbu. Většinou to bývá v krajských městech, přičemž nejblíže je Ústí nad Labem.
Podle Milana Šafaříka se úroveň léčby a kvalita života HIV pozitivních za poslední léta výrazně zlepšila. Bez větších omezení mohou lidé s HIV žít patnáct i více let.