Výměna injekčních stříkaček, zdravotnického materiálu, hygienický servis nebo třeba praní prádla. To jsou některé služby, které „Káčko“ nabízí svým klientům. Denně jich přivítá kolem deseti.


„Vedle výměny injekčních stříkaček „kus za kus“ je nejdůležitější psychologická podpora, morální podpora a osvěta ve školách. Uživatele drog se snažíme motivovat k abstinenci, pomáháme jim, jak se dá. V případě potřeby klientovi najdeme vhodnou léčebnu a klidně ho tam osobně doprovodíme,“ uvedla vedoucí kadaňského K– centra Lucie Halouzková.
Terénní pracovnice z kadaňské „Káčka“ monitoruje i sousední Klášterec a Místo. „Odhaduji, že v celé této oblasti je tak čtyři sta až pět set lidí, kteří užívají drogu. Do toho samozřejmě nepočítám marihuanu, v tom případě by počet několikanásobně vzrostl. Nejvíce lidí je závislých na pervitinu,“ pokračovala Lucie Halouzková.


Služeb K– centra nevyužívají pouze drogově závislí lidé. Hojně ho navštěvují i rodiče, kteří mají se svými dětmi nejrůznější potíže. „Jejich počet roste. Nabízíme jim například testování na přítomnost drog v moči. Za chvíli tedy vědí, jak je jejich ratolest na tom s drogami. Čím dříve problém podchytí, tím lépe,“ zdůraznila vedoucí „Káčka.
Kontaktní centra zřizuje občanské sdružení Světlo. Vedle Kadaně existují i v Chomutově nebo v Karlových Varech.