„Neshledali jsme důvodné podezření, že byl spáchán trestný čin,“ potvrdil Deníku výsledek šetření chomutovský policejní ředitel Jiří Volprecht.
Co zjistí na kraji?


Policie přesto ještě kauzu ze zřetele nepustila – prošetřují ji totiž policisté na krajském ředitelství. „Případ jsme jim předali,“ potvrdil Volprecht. „Chtěli jsme posvětit náš názor a také to spadá do jejich kompetence.“


Ústečtí kriminalisté se zatím výsledku nedobrali. „Věc se stále zkoumá. Jasno by mělo být zhruba v polovině srpna,“ uvedla mluvčí krajské policejní správy Jarmila Hrubešová.


V obou případech policie ani nezahájila trestní řízení, pouze zkoumala okolnosti případu, zda nedošlo k trestnému činu. Chomutovští policisté se začali o kauzu zajímat sami od sebe koncem května – po odvysílání první reportáže České televize v pořadu Reportéři ČT. Ta označila podmínky smlouvy za krajně nevýhodně pro město. Případ proto kriminalisté šetřili jako možné porušování povinností při správě cizího majetku.


Kauzu šetří i další instituce


Policie ČR není jediným orgánem, který okolnosti pronájmu zkoumal nebo zkoumá. Ministerstvo vnitra se zabývalo procesní stránkou a neshledalo žádné pochybení. Své k tomu ale může říct také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kam se obrátili dva opoziční zastupitelé s možným podezřením na takzvanou veřejnou podporu. To jsou případy, kdy je soukromá firma nepřiměřeně podporovaná z veřejných peněz. Antimonopolní úřad zatím nemá pohromadě všechny dokumenty od města.


Město pronajalo areál Kamencového jezera soukromé firmě, kterou zastupuje Zdeněk Fojtík, zastupitel za ODS. Získala ho na padesát let, čistý nájem činí 250 tisíc korun ročně. Podnikatel se také zavázal k milionovým investicím do areálu, část z nich už ale získal z dotací od hejtmana.
Pronájem jezera kritizovali nejen opoziční zastupitelé, ale také řada občanů.