V Praze se o tom mluví


Přestože vedení magistrátu i Rabas odmítají, že by kauzu politizovali, atmosféra v Chomutově do politiky bezpochyby promlouvá. A to nejen do komunální, ale i do té vysoké.


Zatímco v Chomutově jsou teď ODS a ČSSD se Stranou zelených na nože, v parlamentu jsou ODS a SZ koaliční partneři. Ale Rabas se už několikrát nechal slyšet, že kvůli „chomutovské kauze“ nebude coby poslanec proti vládě rebelovat.


O tom, co se děje v Chomutově, se v Praze mluví. To dokládají třeba slova místopředsedy ODS Petra Bendla, kterého Deník oslovil. „Osobně to vnímám jako reálný regionální problém, který by mohl zkomplikovat i vztahy v koalici na centrální úrovni,“ uvedl. Jak ale dodal, vedení ODS o situaci v Chomutově nejednalo.


Bendl: Nevylučoval bych jeho návrat


Bendl si myslí, že celá kauza rozhodně ovlivní předvolební kampaň v kraji.

„Pokud se mám vyjádřit za sebe, tak jsem pro jednání a zklidnění situace,“ řekl Bendl. Na otázku, zda si dovede představit řešení, které by vedlo k opětovnému jmenování Přemysla Rabase do funkce ředitele zooparku, pak odpověděl: „Vím, že pan Rabas je na Chomutovsku velmi populární. Neznám důvody jeho odvolání a související okolnosti. Ale byl bych pro dohodu. Myslím, že by se předem neměla vyloučit ani možnost jeho návratu do funkce ředitele.“


Zatím nejradikálnější prohlášení směrem ke krajským volbám padlo z úst předsedy Strany zelených Martina Bursíka. Ten se při Dni s Deníkem nechal slyšet, že za takové situace Zelení nemohou jít to krajských voleb s ODS a ČSSD jako partneři.


Před krajskými volbami


Odvolání populárního ředitele je ovšem krok, který může ovlivnit nejen vztahy mezi stranami, ale především voliče. Ovlivní to volební výsledek ODS a ČSSD v Chomutově?


Předseda Krajského výkoného výboru ČSSD Petr Benda se toho nebojí. „Je to lokální problém města Chomutova. Do voleb je daleko a do té doby myslím bude vášnivá situace zažehnána,“ prohlásil. „Jsem přesvědčen, že místní politici tu situaci zvládnou a dojde ke zklidnění.“


První místopředseda regionální rady ODS Radek Vonka hrozbu „chomutovského propadáku“ ve volbách označil za spekulaci.

„Zažil jsem i situace, kdy po nepopulárním kroku přišlo jasné vítězství ve volbách. To můžeme hodnotit až po volbách,“ řekl Deníku. Jak dodal, krajská ODS nechce Chomutovu do jeho rozhodnutí nijak mluvit. „Stranické sekretariáty města neřídí. „Místní politici musí sami zvažovat, co je optimální pro ně i pro stranu třeba před krajskými volbami. Byl to určitě nepopulární krok, tak musí sami nejlépe vědět, co dělají,“ řekl Deníku.