V současné době totiž vyjde podnikatele parkování v centru města měsíčně na pět nebo šest set korun. Za rok je to tedy nejméně šest tisíc, občan Chomutova přitom platí ročně maximálně dva tisíce. Když pak ještě navíc musí podnikatel parkovat i v dalších zpoplatněných zónách, zaplatí už nejméně dvanáct tisíc.


Na časté žádosti podnikatelů zareagovala pracovní skupina magistrátu, která má parkovací systém na starosti, zavedením celoplošné karty se zabývala a předala své podněty vedení města.

„Není to jen problém podnikatelů, kteří v této oblasti bydlí nebo provozují svoji činnost,“ oznámil tajemník magistrátu Theodor Sojka. Jako příklad uvedl i Technické služby města. „Ty mají své stanoviště v centru města, ale při své pracovní povinnosti přejíždí z místa do místa všemi zónami,“ vysvětlil.


Na posledním brífinku žádali lidé o zavedení celoplošných parkovacích karet znovu. „Jsou podnikatelé, kteří mají provozovny třeba ve dvou různých zónách a musejí zaplatit dvě karty, aby je mohli obsloužit. Stejné je to se všemi firmami, které poskytují nějaké služby a musí proto jet za zákazníkem,“ vysvětlil Jan Hartman. Tajemník zájem o tento typ karty jen potvrdil.


O tom, zda budou v Chomutově tyto karty fungovat, bude rozhodovat rada města na svém zasedání již 19. května.

„Osobně se domnívám, že tuto záležitost rada schválí. Máme předběžný souhlas z porady vedení, že bychom celoplošnou kartu zavedli od prvního šestý,“ sdělil tajemník.


Pokud tedy rada zavedení celoplošné karty schválí, mohli by si pro ně podnikatelé začít chodit na magistrát již druhého června. S jejich rychlým zavedením by neměl být problém. „Stihnout se to dá, nemění se tím žádné nařízení města, akorát se rozšíří ceník,“ vysvětlil Theodor Sojka.


Podmínky pro vydávání karet totiž zůstanou stejné. Podnikatel, který bude o kartu žádat bude muset mít sídlo nebo provozovnu ve vymezené oblasti. Tajemník magistrátu potvrdil, že stačí když bude mít žadatel provozovnu v jedné ze zpoplatněných zón. Dále musí mít vozidlo, které provozuje za účelem podnikání a pak už stačí jen zaplatit.


Cena karty je zatím nejistá, přesto je to právě ona, která podnikatele nejvíc zajímá. „Zatím vám nechci říkat cenu, protože je to záležitost skutečně kolektivního rozhodnutí,“ neoblomně říkal tajemník. Podle tajemníka je cena karty blízká té, co již vyšla v tisku. Tam se objevilo, že karta bude stát kolem deseti tisíc korun za rok.


Karta bude však s největší pravděpodobností roční. „Zkusíme radě navrhnout i měsíční, ale rada to nechce,“ upozorňuje dopředu Theodor Sojka.