V pátek 6. března skončil termín pro podání závazných nabídek. Až dnes správce s věřitelským výborem ale obálky otevřel. „Není zásadní otázka kolik se přihlásilo zájemců. Podstatné je, že máme nabídky na všechny výrobní závody,“ říká Čermín s tím, že bohužel nepřišla žádná nabídka na odkoupení celého majetku Karlovarského porcelánu.

Zaměstnance, kteří v klášterecké porcelánce zůstali, tak možná čekají na lepší časy. Po téměř půl roce nejistoty a blížícího se propouštění se konečně dozvěděli něco dobrého. „Myslím, že to není pro ně špatná zpráva,“ říká správce Čermín.


Kladně to hodnotí i v Klášterci. „My jsme rádi, to je jasné. Myslím, že jsme dopadli ještě dobře,“ říká odborová šéfka místní porcelánky Miroslava Mrštíková. Podle ní je jedno, kdo závod koupí, hlavně když výroba pojede dál.


Insolvenční správce neupřesnil kolik kupců ani jaké úmysly s kláštereckou porcelánkou mají. Pravděpodobně ale výrobu zachovají, mluví pro to více věcí, například to, že Klášterečtí mají dostatek zakázek, nebo vysoká hodnota značky Thun, pod kterou je porcelán známý po c elém světě.
Podle Čermína se nyní musí k jednotlivým nabídkám vyjádřit věřitelský výbor. Rozhodnutí by mohlo padnout během několika dnů. „Vypadá to ale, že kupců bude nakonec zřejmě hned několik,“ dodává správce Čermín. To zvyšuje šance i kláštereckých, protože kdyby některý ze zájemců vypadl nebo dal nízkou cenu, věřitelé mohou vybírat z dalších.

Autoři: Jana Kopecká, Jan Rödling