Městský kamerový systém se tak stále více rozšiřuje, město pozoruje celkem už jedenadvacet strážných očí.


Město tak posiluje takzvané pasívní bezpečnostní prvky. Někde kamery slouží hlavně jednomu konkrétnímu účelu, například v Lipské mají odrazovat prostitutky a jejich zákazníky. Místo pro kamery se vybírá podle policejních zpráv, pozornost upírají hlavně na problematická místa.
To je i případ přidružených kamerových systémů, které hlídají odstavná parkoviště v ulicích. Strážníci totiž díky novým kamerám dohlédnou na zaparkovaná auta u Tyršovy, Hálkovy, Zborovské a Riegrovy ulice.

Kde jsou nové kamery?

Ruská
Seifertova
Lipská
Kamenná
Mlýny
Celkem už 21 kamer.


Jde o místa, kde řidiči mohou za deset korun stát celý den, proto je využívají hlavně ti, kteří potřebují auto odstavit třeba po dobu, kdy jsou v práci. Taková parkoviště pak nejsou tolik frekventovaná a případní zloději tak mají více času i možností na vykradení aut.


Ačkoliv počet sledovaných míst přibývá, před obrazovkami sedí stále jeden člověk. Podle Josefa Skalického z městské policie, který má kamerový systém na starosti, takový dohled stačí. Vše se automaticky natáčí, otáčení kamer je často nastaveno automaticky, takže dohlížející má ulehčenou práci. Stále častěji si nahrávky podezřelých osob či činů vyžadují státní policisté.


Rozšíření kamerového systému hradí město ze svého rozpočtu, velmi významně, dvěma miliony korun, na ně přispěla i severočeská těžební společnost.