Město i zpracovatel projektu odmítají, že by to bylo kvůli pronájmu jezera. Úřad regionální rady naznačuje něco jiného.


Zmíněný plán magistrát zpracovává, aby mohl čerpat stamiliony na stavbu velkého sportovně zábavního centra na místě bývalých kasáren. Původně byly v plánu zahrnuty i projekty na Kamencovém jezeře, necelý měsíc před posláním žádosti je město vyškrtlo. Proč?


Lidé tvořící IPRM se pro to rozhodli po konzultaci s Úřadem regionální rady. Tam se budou žádosti posílat.

„Jezero je turisticky příliš atraktivní a není tedy příliš vhodné do programu, ze kterého má být IPRM financován,“ říká Michal Petřík z firmy ROPRO, a.s, která pro Chomutov plán zpracovává.


Jde o to, že Chomutov bude žádat o peníze z programu zaměřeného na rozvoj města, zatímco investice do jezera by podpořily spíš cestovní ruch.
Jenže mluví se i o dalším možném důvodu – takzvané veřejné podpoře. Z případných investic do areálu by totiž mohla mít prospěch i firma CV Relax, která má jezero v pronájmu. A významně podporovat soukromé subjekty z veřejných peněz je obecně zakázané.


Město i ROPRO tento důvod odmítají.

„Veřejná podpora v tom nehrála žádnou roli,“ říká tiskový mluvčí magistrátu Pavel Novák. „Rozhodně to nebyl důvod k vyjmutí areálu z projektu IPRM,“ potvrzuje Petřík.


Jenže Úřad regionální rady, se kterým ROPRO plán konzultovalo, říká něco jiného. „Podle našeho odborného názoru by tyto projekty zakládaly veřejnou podporu,“ řekl Deníku Vojtěch Krump z oddělení propagace. Úřad prý dokonce doporučil městu, aby kvůli tomu na Kamencové jezero žádalo pouze 40 procent dotace, což je hranice, kde je veřejná podpora povolena. Jinak by mohlo získat i přes 90 procent.

I když Deník Michalu Petříkovi názor úřadu předložil, trval na svém. „Podle mě by projekty na Kamencovém jezeře veřejnou podporu nezakládaly. Ale především – o veřejné podpoře jsme se příliš nebavili. Jestli tohle uvízlo kolegům z úřadu v paměti jako hlavní důvod, tak mně ne,“ uvedl. Zda by opravdu šlo o veřejnou podporu, by musela posoudit Evropská komise.


Z IPRM byl vyjmutý i projekt nové vstupní brány a parkoviště u jezera, které se mělo rozkládat na pozemcích dnešních zahrádek. Zahrádkáři ale nemají důvod jásat, konec je čeká tak jako tak. „Na ploše dnešních zahrádek bude oddychové a relaxační centrum plus parkovací místa, která budou plotem oddělena od areálu Kamencového jezera,“ uvedl chomutovský mluvčí Pavel Novák.


Kompletní plán budou definitivně schvalovat zastupitelé na svém zasedání 23. června. Do 30. června pak musejí být plány s projekty odevzdané.