„My jsme proti pronájmu areálu. Kamencové jezero už jednou pronajaté bylo a skončilo to tragicky,“ připomíná komunistický zastupitel Ladislav Drlý. „Město si ho tehdy muselo vzít zpět a investovat do něj mnoho peněz, aby ho dalo znovu do kupy.“


Ani Strana zelených, která je součástí chomutovské vládnoucí koalice, nepřijala rozhodnutí bez výhrad. Už před čtrnácti dny vyvolala koaliční jednání s ODS a ČSSD, jehož hlavním bodem měl být právě pronájem areálu.


„Jednání zůstala nedokončená. Principiálně nejsem proti pronájmu, ale uzavření smlouvy považuji za předčasné,“ uvedl poslanec a zastupitel za SZ Přemysl Rabas.

Podle něj by se měly ještě vyřešit strategické otázky provozu areálu. „Tím, že se Kamencové jezero pronajalo, to nekončí. Když do toho chce město investovat tolik peněz, je na místě si říci – co tam vlastně chce, pro koho, jaké to bude mít důsledky? Pro kolik návštěvníků je vlastně areál určený? Když tam bude chodit místo sta tisíc tři sta tisíc lidí, jaký to bude mít vliv na kvalitu vody? A jsou další otázky, o kterých se dá normálně mluvit. Proto také chceme v koaličních jednáních o jezeru pokračovat.“


Pronájem Kamencového jezera už je ale v podstatě hotová věc. Smlouva se podepíše do konce týdne. Firma CV Relax, kde je předsedou představenstva zastupitel za ODS Zdeněk Fojtík, se v ní zavázala k mnohamilionovým investicím. Ročně ji pronájem vyjde na tři miliony plus padesát milionů do opravy hotelu (více viz infobox K čemu se podnájemce zavázal).


Podle Fojtíka je jeho firma připravená své finanční závazky splnit. „Rádi bychom samozřejmě na některé investice získali dotace, ale jen na ně spoléhat nemůžeme,“ dodává. „Nakonec pokud bychom tyto podmínky nesplnili, je to důvod k ukončení smlouvy.“


Kamencové jezero spravovaly v posledních letech Technické služby města Chomutova. Roční ztráta z provozu byla – 2,5 milionu. Město nejprve převedlo areál pod Správu sportovních zařízení, která vyhlásila soutěž o pronájem. Do ní přišly pouze dvě nabídky, zvítězila zmíněná společnost CV Relax.


Kamencové jezero se má do budoucna stát součástí rozsáhlého rekreačního komplexu, který by měl sahat od plánovaného sportovního centra v objektu kasáren až po Podkrušnohorský zoopark.

K čemu se podnájemce zavázal

Za pronájem zaplatí CV Relax 250 tisíc korun ročně


- Na údržbu areálu dá podnájemce ročně dalších 250 tisíc korun.


- Město vytvoří Fond rozvoje Kamencového jezera, do kterého dá každý rok 2,5 milionu korun. Společnost musí dát každý rok do Fondu minimálně stejnou částku.


- Do deseti let musí CV Relax investovat 50 milionů do opravy hotelu.


-  Velké investice do areálu ze strany společnosti bude schvalovat rada města.


-  O výši vstupného či ceny za místa v kempu si může rozhodnout sama společnost.