Jak to bylo ještě ve středu…

Sněhová kalamita odřízla na několik hodin horské oblasti na Chomutovsku. Silný vítr tvořil neprůjezdné závěje, přes které nikdo neprojel.
Doslova bílé peklo čekalo na motoristy v horských oblastech Krušných hor, kde silný nárazový vítr zvedal oblaka sněhového prachu a místy nebylo vidět na metr.


V příkopech a v závějích pak skončila řada aut. „Když jsem viděl, že neprojedu, začal jsem couvat. Chvílemi nebylo vidět ani na půl metru. Bylo to peklo. Na zledovatělém povrchu to začalo klouzat a už jsem nic nezmohl a neovladatelné auto skončilo v závěji,“ popsal situaci řidič Tomáš Moravec.


Dopoledne byla zprovozněna jediná přístupová cesta do Vejprt přes Klášterec nad Ohří a Hradiště. I tam ale museli motoristé počítat se silným větrem. Provoz tam zkomplikoval řidič kamionu, který i přes nazuté sněhové řetězy uvízl v kopci a poté se rozhodl couvat. Kvůli němu pak neprojel několik desítek minut ani pluh.


Místní sníh příliš nepřekvapil. „Už jsem si na sněhovou kalamitu zvykl. Ve Vejprtech jsem žil přes pětadvacet let. Jsme tu na návštěvě, ale vydali jsme se raději pěšky. Autem bychom to asi nezvládli,“ svěřil se na okraji Vejprt Josef Weisbach, který prý pamatuje daleko větší závěje. „Když jsme byli mladší, bylo to horší. Bylo tolik sněhu, že jsme skákali do závějí rovnou z oken bytů. Proti tomu je současná situace jen slabý odvar,“ podotkl vejprtský rodák Weisbach.


Pivo nedovezli


Také výčepní tamní restaurace podotkla, že na problémy se sněhovou kalamitou jsou obyvatelé Vejprt a okolí už zvyklí. „Bohužel pivo nepřivezli a uvidíme jak to bude v dalších dnech. Naštěstí tu máme pekárnu, tak bude co jíst,“ řekla žena za pípou.


V Kovářské vázlo zásobování také, pekař přivezl část zboží ráno, s další várkou ani nevyjel. Uzenář i dodavatel piva odložili cestu až na ráno. „Jen pro uklidnění dodávám, že sanitka k nám projede, to je zajištěno,“ říká starostka. V případě potřeby vyjede fréza a cestu pro záchranku vyčistí.


Kvůli ucpaným silnicím nedojely do hor autobusy. Podle starostky Kovářské Aleně Kepičové včera nepřijel ani jeden, stejně tak autobus nedorazil ani do Vejprt. Vlaky jezdí už jen o víkendech.


Plné ruce práce měli i místní dobrovolní hasiči. „Vyprošťujeme zapadlá auta, ze závějí jsme jich zatím vytáhli pět,“ popisuje jejich velitel Rudolf Windisch. Jeho ani vejprtská jednotka naštěstí nemusely vyjet k žádné dopravní nehodě.

Policisté uzavřeli cesty


Kvůli sněhové kalamitě policisté ve středu zatarasili cesty do Vejprt. Nedalo se projet ani po obchvatu, víceproudové I/7.


Na odbočce na Horu Svatého Šebestiána stály dokonce kolony aut - většinou šlo o kamiony. Čekalo tam policejní auto a nikoho nepustilo dál. Auto městské policie zase zatarasilo cestu u vodárny směrem na Křimov. Řidiči byli zoufalí, často se příslušníků ptali na jiné cesty.


„Nepouštěli je především kvůli nulové viditelnosti,“ upřesnil Karel Schröter ze Správy a údržby silnic Ústeckého kraje. „Řidiči dohlédli nejvýše těsně před svůj vůz.“


Ostatní řidiči se tam až na výjimky nedostali. Policisté je nepouštěli z preventivních důvodů, aby zbytečně nedocházelo na hromadné autonehody.


Ještě v půl šesté večer byly u I/7 hlídky, které omezovaly dopravu. Pouštěly osobní auta, kamiony pouze ve skupinkách po čtyřech a jen za sypačem. Stále foukal nárazový vítr.


Uzavřené již tradičně zůstaly úseky mezi obcemi Výsluním a Rusovou, stejně jako mezi Horní Halží a chatou Nástup .