Město Kadaň totiž uzavře smlouvu s Domem křesťanské pomoci Betel z Litoměřic. Jakmile bude smlouva podepsaná, bude se moct byt začít využívat. Starosta Kadaně předpokládá, že by to mohlo být již v červnu.


Startovací byty pomůžou především v tom, že mladí lidé, kteří opouštějí domov, mají hned kam jít.


Všechny tři dětské domovy, které jsou v okrese, myšlenku vítají. „Určitě jsem pro startovací byty, možná jej využijeme. Záleží však na každém, v osmnácti už o sobě rozhodují sami,“ říká ředitelka dětského domova ve Vysoké Peci Libuše Houdová. „Děti tam nejsou ničím limitovány, na rozdíl od domů na půli cesty,“ dodává.


Ředitelka dětského domova v Chomutově s myšlenkou startovacích bytů také souhlasí. „Přemýšlíme o jejich zavedení tady. V tuhle chvíli nám ale nikdo neodchází, většina dětí mezi sedmnácti a osmnácti lety studuje a nejspíš budou pokračovat,“ říká ředitelka Jitka Pojmanová.


V chomutovském okrese startovací byty chybí. Proto se zatím využívají domy na půli cesty, ale tam jsou jasně daná pravidla. „Dost se využívá dům v Litoměřicích, tam jsou ale přísná pravidla. Další je pak v Duchově,“ říká Libuše Houdová. „Z našich dětí zatím neměl nikdo o tyto domy zájem,“ dodáva.
Startovací byt o velikosti 3+1 vznikl na sídlišti D v areálu 9. mateřské školky z bývalého bytu školníka. Bude určen pro dva až tři lidi. Prozatím je v něm základní vybavení, zbytek si dovybaví nájemníci sami, nebo s pomocí nadačního fondu Veolia.


Proto, aby „děti“, které opouští dětský domov, mohly ve startovacím bytě bydlet, jsou tři podmínky. Tou první je, že zájemce musí minimálně pět měsíců strávit v Domu křesťanské pomoci v Litoměřicích. „Jde o resocializační pobyt, kde získají určité návyky. My jsme totiž za byt odpovědni, a tak máme záruku, že ten byt budou užívat správně,“ vysvětlil poradce domu Miroslav Needermayer. „Když se mladým hned po ústavní péči nabídne byt, nemusí to dopadnout dobře,“ dodává.


Další podmínkou je, že „děti“ budou mít založené stavební spoření a také práci. „Je to proto, aby si později mohli pořídit vlastní úvěr na bydlení a po třech letech jsme neskončili, tam kde jsme začali,“ vysvětluje.


V tuto chvíli má již startovací byt dva potencionální klienty právě z Domu křesťanské pomoci v Litoměřicích.


„Samozřejmě budou upřednostňováni klienti z Kadaně a blízkého okolí,“ oznámil starosta Jiří Kulhánek. Tedy z dětských domovů Maštov, Vysoká Pec a Chomutov.

Neodcházejí jen tak


O každé „dítě“, které z domova odchází, je vždy nějak postaráno.V každém dětském domově už dopředu vědí, co s jejich svěřencem bude, až bude domov opouštět. „Je to individuální a vždy se každý rozhoduje sám,“ říkají všechny domovy shodně. „Měli jsme tady dívku a ta měla přítele, tak se nastěhovala k němu. Další zase měl dobrý vztah s prarodiči, tak od nich dostal byt,“ uvádí příklady Libuše Houdová.