VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spodní vodu pod prodávaným panelákem nechají kvůli statice

Dům, pod kterým kvůli statickému zajištění musí zůstat část spodní vody, nabídnou radní jeho nájemníkům znovu k prodeji za sníženou cenu.

25.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Wagenknecht

Kadaň/ Kadaňská radnice chce v červnu znovu nabídnout k prodeji byty v panelovém domě č.p. 1220–1222 v ulici Na Průtahu.
Tento dům byl stažen z poslední etapy prodeje poté, co jeho současní nájemníci odmítli koupit byty kvůli vodě, která se hromadí v prostoru pod sklepy.
„Jde o problém, který se táhne už od sedmdesátých let,“ vysvětluje Jiří Kulhánek, starosta Kadaně. “Dům stojí na pilotech, na nich teprve jsou sklepy a další podlaží. Kdysi tam byla bažina, která byla odvodňována, navíc tam přirozeně stéká voda ze svahu v ulici Na Průtahu, přičemž voda měla pod piloty protékat. Voda se ale při stavbě průtahu zastavila o hluboké základy a začala se pod domem hromadit Jak dodal, v prostoru pod sklepy se houfně začali množit komáři.
Radnice proto podnikla kroky nezbytné k tomu, aby mohl být dům nabídnut k prodeji znovu. „Na základě požadavku města jsme nechali provést hydrogeologický průzkum, jímací šachtou jsme odvedli vodu, čímž jsme hladinu snížili o 60 až 80 cm, a vyzvali firmu Profireal, která byty spravuje, aby spravila kanalizaci a prostor vyčistila a vydezinfikovala,“ shrnul provedené úpravy Milan Straka z odboru výstavby.
„Opravu kanalizace jsme provedli, a to včetně tlakových zkoušek, zhruba před dvěma měsíci,“ potvrdil ředitel firmy Profireal Vítězslav Groman.
V současné době je podle vedení města technické podlaží domu čisté. Část vody, zhruba pět centimetrů do výšky, tu ale podle statického posudku musí zůstat.
„Odvodnění dodatečnou drenáží, vrty, čerpáním – tento způsob vzhledem k následným možným technickým obtížím nedoporučuji, přílišné snížení hladiny podzemní vody, např. drenáží, by znamenalo vysušování základové půdy, což je nežádoucí. Podchytit všechny přítoky do technologického kanálu je velmi problematické, technicky prakticky dnes nemožné,“ uvádí se v příslušném statickém posudku.
Novou nabídku ke koupi chce radnice nájemníkům předložit v červnu. Rada navrhla cenu zhruba 1 000 korun za metr čtverečný obytné plochy, běžná základní cena přitom byla 1600 korun za metr čtverečný. Pokud by i přes tato opatření nájemníci koupi odmítli, město Kadaň si dům ponechá ve svém vlastnictví, doplnil starosta Jiří Kulhánek.

25.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
14

V severních Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Ilustrační foto
5

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

FOTO: Skauti přivezli Betlémské světlo rychlíkem z Kolína

Litoměřice - Do Litoměřic a následně do celého Ústeckého kraje opět po roce dorazilo Betlémské světlo. Vlakem z Kolína ho přivezli skauti a na Litoměřickém nádraží ho převzali jejich kolegové ze skautského střediska Radobýl.

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Chomutov

Okres Chomutov - Podívejte se na čerstvě narozené nové občánky z našeho okresu. Rodičům blahopřejeme!

Řetězec Globus dostal pokutu 183 milionů korun. Za nekalé praktiky k dodavatelům

Trmice, ČR - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal prvostupňové rozhodnutí, v němž potrestal obchodní řetězec Globus ČR za porušení zákona o významné tržní síle, kterého se tento řetězec dopouštěl vůči některým dodavatelům potravin. Celková výše pokuty činí 183 187 559 korun. Řetězec může proti rozhodnutí podat rozklad, lhůta činí 15 dnů.

Vánoční Drážďany lákají tisíce Čechů. Riziko terorismu a vyšší ceny jim nevadí

Dresden - V saské metropoli je všude slyšet čeština. I někteří stánkaři mají nabídku v naší mateřštině.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT