Přestože pozemkový úřad rozhodl o tom, že pozemky zatížené restitučním nárokem patří městu, stále se na nich nesmí stavět. Restituentka se totiž odvolala k soudu. Město však na jeho rozhodnutí nebude čekat.


„My si myslíme, že to stejně připadne městu. Ale hlavně to zdržuje rozvoj této oblasti,“ říká starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Kdyby se čekalo na rozhodnutí soudu, mohla by se výstavba podle starosty zdržet i o dva roky.


„Hodně lidí se ptá, jak to bude dál s těmi pozemky, jestli se budou prodávat, nebo nebudou. „My jsme museli říkat, čekáme na dořešení restituce,“ svěřuje se starosta. „Abychom nemuseli čekat dál, tak to obejdeme,“ říká.


Vedení města totiž dospělo k rozhodnutí, že se nemusí čekat na vyjádření soudu. „Sítě se totiž dají vést nad pozemky, na které restituentka uplatňuje nároky, a později by se daly napojit i ty,“ vysvětluje starosta.


Tomu, že město nehodlá čekat nasvědčuje i to, že vyzvalo k jednání i ostatní soukromé vlastníky, kteří mají část pozemků na jihovýchodním předpolí, aby se dohodli na dalším postupu. „Město vyhlásí v září soutěž na dodavatele s tím, že by se vynechala ta část, o kterou se snaží restituentka. Soukromým vlastníkům jsme nabídli, že se mohou zapojit,“ konstatuje starosta.


Když se v září vyhlásí soutěž, tak by se podle starosty mohlo na jaře 2009 začít s výstavbou. Než soud rozhodne o tom, komu patří patnáct parcel, můžou už nové domy stát.


Vedení města by také rádo předešlo obchodování s pozemky.

„Necháme si zpracovat podmínky soutěže tak, aby developer nekoupil pozemky a neprodával je pak dál dráž ještě před zasíťováním,“ vysvětlil starosta.
Město má již dva roky zpracovaný a schválený regulační plán, ve kterém jsou zahrnuty komunikace, rodinné domy a bytové domy. Celkem by na jihovýchodním předpolí mělo vzniknout bydlení pro 1086 obyvatel. V první etapě se již staví třicet dva rodinných domků, z nichž už je většina prodaných. V další etapě by město na svých pozemcích mělo vystavět asi čtrnáct rodinných bytů a osmdesát rodinných domů. I s domy a byty, které postaví soukromí vlastníci by to mělo být bydlení pro téměř tisíc lidí.