Nemocnice získaly na poplatcích miliony korun, vrací je zpět do péče o pacienty

Kadaňská nemocnice za prvních devět měsíců vybrala tři a půl milionu korun.

„Všechno to jde zpět do rozpočtu nemocnice, z toho se pak rozdělují dál. Lze říct, že jsme za poplatky zařídili nové rentgenové pracoviště,“ říká ředitel Josef Mašek.


Snímkovna, která nahradila staré pracoviště, stála přibližně dva a půl milionu korun. „Zbylé peníze a to, co ještě vybereme, půjde na vybavení, s největší pravděpodobností za to koupíme dvě sanitky,“ uvádí Mašek.


Nejčastěji lidé v Kadani platili šedesátikorunové poplatky, nejméně bylo devadesáti korunových. „Asi sto tisíc korun zůstalo nezaplaceno, to budeme muset vymáhat,“ popisuje ředitel situace, kdy pacienti zůstali za poplatek dlužni.


U chomutovské nemocnice je to s poplatky složitější, patří společně s dalšími nemocnicemi pod společnost Krajská zdravotní, Deníku se do uzávěrky nepodařilo zjistit přesně, kolik se vybralo.


Chomutovská nemocnice je větší než kadaňská, na poplatcích tedy vybrala více. V rozpočtu už s penězi počítala dopředu.


„Z našich pěti nemocnic byl plánový příjem z poplatků osmdesát milionů korun. Každá nemocnice, tedy i chomutovská, dostane zpět vše, co na nich vybere,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jíří Vondra.


Podle něho s nimi každé zařízení naloží podle svého uvážení. „Musí je však dát do investic a zdravotní péče. Peníze z poplatků neoddělujeme od ostatních,“ popsal Vondra.


Přínosnost poplatků shrnul ředitel Mašek. „Pro nemocnici znamenají peníze ve prospěch pacientů. Zvykli jsme si na to, že jsou, zvykneme si, i když nebudou,“ uzavírá.