Kadaň se totiž rozhodla požádat o peníze Evropskou unii.

„Dohodli jsme se na zastupitelstvu, že budeme žádat o čtyři dotace. Mezi nimi je právě nábřežní promenáda. Další jsou regenerace sídlišť, sportovní hala a informační centrum,“ informuje starosta Jiří Kulhánek.


Nábřeží Maxipsa Fíka bude lemovat část Ohře od Kadaňského stupně až k mostu přes řeku. Promenáda by měla sloužit jako zatraktivnění pro turisty, oddychová zóna a rekreačně- sportovní zóna pro obyvatele. „Součástí této trasy bude totiž jak pěší promenáda, tak i mimoúrovňově udělaná dráha pro bruslaře a cyklisty,“ popisuje starosta.


Po celé trase budou různé atrakce. Opraví se například bývalé letní kino, které už léta nefunguje, kde by se mohly odehrávat různé kulturní pořady, divadla, koncerty, dětská vystoupení. Mělo by dojít k opravení klášterní zdi a části ulice Fučíkovy. Součástí budou samozřejmě různé parkové úpravy.


Nově se udělá náhon na místě toho bývalého, tedy pod Lázeňskou ulicí. Zde by mělo vzniknout středisko pro vodní sporty pro kajakáře a kanoisty. „Se sportovci jsme domluvení, jak by to mělo vypadat. Samozřejmě by to nebylo jen pro ně, ale i pro vodní turisty,“ informuje starosta.

V tomto úseku řeky býval také kdysi vodní mlýn, který by se mohl obnovit.


Vybudování celé promenády bude stát 250 milionů korun. Podle starosty není reálné všechny peníze získat od Evropské unie. Jen první část, od Kadaňského stupně, k vodnímu náhonu, na kterou Kadaň žádá o dotace, bude stát kolem sto tisíc. „Na druhou část, vodní sporty, budeme žádat na podzim. Třetí část se bude dokončovat v dalších etapách,“ oznámil starosta. Pokud však město peníze nezíská, nebude se moct do realizace pustit a bude žádat příští rok.


„Tento projekt dobře zapadá do podmínek programu a je dobře připravený,“ ujišťuje starosta. Zda Kadaň peníze dostala se bude vědět v září.