Dobrovolnické centrum se bojí svého konce
KADAŇ - „Nemůžeme žádat o dotace a může se stát, že časem zanikneme. Čekat donekonečna na sponzory se nedá,“ posteskla si koordinátorka Dobrovolnického centra Adéla Kašková.
Velkou vzpruhou pacientů léčebny dlouhodobě nemocných jsou bezpochyby pracovníci dobrovolnických center. Jsou ochotni je kdykoli vyslechnout a vymýšlejí pro ně i různé akce. Na Chomutovsku má takového pomocníka pouze kadaňská nemocnice a ta se bude muset zřejmě obejít bez něho.
„Bojujeme s úřednickým šimlem. Dobrovolnická centra smějí pracovat pouze v neziskových organizacích a ta naše je pod městem,“ vysvětluje koordinátorka Dobrovolnického centra Adéla Kašková.
„Podali jsme žádost o akreditaci na ministerstvo vnitra, ale zatím neví, co s námi. Je to na bodu mrazu. Dokud to nevyřeší, nemůžeme žádat o dotace a může se stát, že časem zanikneme. Čekat donekonečna na sponzory se nedá,“ posteskla si koordinátorka.
„V tomto případě akreditaci nelze udělit, protože by se jednalo o porušení zákona.,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva vnitra Petr Vorlíček. Přesto se podle něj nabízejí dvě řešení. „Pokud se zúčastněné strany dohodnou, je možné vysílat a přijímat dobrovolníky bez udělené akreditace. Druhá možnost je novelizovat příslušné ustanovení zákona o dobrovolnické službě.“ Jak dlouho by trvalo naplnit druhou variantu, tedy změnit zákon, je ovšem nasnadě.
Kadaňští dobrovolníci mají v současné době deset členů. Nejmladšímu je šestnáct, ti nejstarší jsou seniorského věku. „Dělají svou práci zcela bez nároku na finanční odměnu, ale chtěla bych jim zaplatit alespoň pojištění a oblečení. Zaslouží si to. Ani jsem nečekala, že o tuto práci bude takový zájem,“ chválí koordinátorka. Jejich pomoc si cení i ředitel nemocnice Josef Mašek. „U pacientů je vidět i větší optimismus a chuť do života,“ říká.